Już nie robaki, a polskie mięso z próbówki. Kiedy trafi na nasze stoły?
Pionier w dziedzinie rolnictwa komórkowego w Polsce, firma LabFarm, skupia się na hodowli mięsa drobiowego z próbówki. Przedsiębiorstwo planuje już wkrótce uruchomić linię produkcyjną, otwierając nowy rozdział produkcji żywności w naszym kraju. Kiedy takie mięso trafi na nasze stoły?
LabFarm, pierwsza polska firma produkująca mięso z probówki, rozpoczęła swoją działalność w grudniu ubiegłego roku. "Chcemy jeść mięso, ale dla dobra planety musimy nauczyć się pozyskiwać je w inny sposób. Dziś wiemy, że jest to możliwe" - czytamy na stronie firmy.
Polskie mięso z próbówki - macie na nie ochotę?
Mięso komórkowe to mięso wytwarzane z komórek uzyskanych od zwierząt, ale rozwijane poza organizmem zwierzęcia. Ma podobne cechy smakowe i wartości odżywcze jak zwykłe mięso. "Rolnictwo komórkowe" obejmuje także inne produkty tworzone za pomocą tej techniki, takie jak mleko, jajka, skóra czy jedwab.
W laboratorium, mieszczącym się na warszawskim Wilanowie, trwają obecnie prace nad hodowlą komórek mięsa drobiowego. Współtwórca LabFarm, Wiesław Macherzyński, przewiduje, że mięso komórkowe trafi na sklepowe półki oraz talerze Polaków.
Projekt LabFarm podzielony jest na etapy. Prace badawcze w laboratorium mają potrwać dwa lata, podczas których będzie hodowane mięso w bioreaktorach o pojemności do 200 litrów. Następnie planowane jest powstanie centrum badawczego nowoczesnych technologii w Pionkach oraz uruchomienie linii pilotażowej w 2025 roku.
Dyrektor Macherzyński, odnosząc się do raportu Atlas Mięsa 2022, podkreśla, że młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z mięsa. W wieku 18-24 lata, 10% deklaruje dietę całkowicie bezmięsną, a 27% planuje ograniczenie spożycia mięsa. Badanie wskazuje również, że 34% ankietowanych Polaków opowiada się za ograniczeniem hodowli zwierząt ze względu na jej negatywne wpływy na środowisko i klimat. Ponadto 63% respondentów wyraziło chęć spróbowania mięsa komórkowego.
Właściciel i prezes grupy KPS Food, Jarosław Krzyżanowski, finansuje działalność laboratorium ze środków własnych. W całej grupie KPS Food kładziony jest nacisk na zrównoważone rolnictwo. Wprowadzenie mięsa komórkowego na rynek ma nie tylko aspekt naukowy, ale również marketingowo-edukacyjny, aby pokazać konsumentom, że jest to zdrowa i bezpieczna alternatywa dla mięsa.
Mięso komórkowe. Czy to legalne w Polsce?
Kolejne etapy rozwoju inwestycji mają obejmować udział środków publicznych oraz zaangażowanie prywatnych inwestorów. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na kilkaset milionów złotych. Realizacja inwestycji w fazie przemysłowej będzie możliwa po spełnieniu warunków legislacyjnych, które na razie nie przewidują możliwości produkcji i sprzedaży mięsa komórkowego.
Raport firmy konsultacyjnej AT Kearney prognozuje, że w 2040 roku udział mięsa konwencjonalnego na rynku spadnie do 40%, a mięso z probówki będzie stanowić 35%. Pozostałe 25% zostanie zagospodarowane przez roślinne alternatywy mięsa.
Na świecie obecnie funkcjonuje 156 firm produkujących mięso komórkowe, w które inwestują także najwięksi gracze branży mięsnej, takie jak Tyson Foods, JBS SA, Cargill czy Nestle. Singapur to jedyny kraj, w którym mięso komórkowe zostało dopuszczone do sprzedaży. W 2020 roku otwarto tam pierwszą restaurację, w której serwowano dania z mięsa komórkowego. W listopadzie 2022 roku FDA - amerykańska agencja ds. bezpieczeństwa żywności, również zezwoliła na produkcję i sprzedaż mięsa komórkowego. Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi żywności alternatywnej, a mięso komórkowe jest już legalne w Izraelu, gdzie prowadzone są największe inwestycje w jego produkcję.
Obecnie produkcja mięsa komórkowego jest kosztowna i pracochłonna. Pierwszy burger komórkowy powstał w 2013 roku i kosztował 300 tys. dolarów. W Polsce, LabFarm planuje pozyskiwać mięso do hodowli laboratoryjnej z mięsa drobiowego, które będzie wykorzystywane w zakładzie przetwórczym w Pionkach do produkcji nie tylko gotowych dań, ale także karmy dla zwierząt. W planach LabFarm i KPS Food jest także uruchomienie prac nad hodowlą mięsa z innych gatunków zwierząt.
Mięso z probówki a rolnictwo. Czy mięso komórkowe jest rozwiązaniem problemów ekologicznych?
Niewątpliwie wprowadzenie mięsa komórkowego na rynek może zmieniać perspektywy rolników hodujących zwierzęta. Wprowadzenie nowoczesnych technologii do produkcji mięsa może jednak również przyczynić się do zmniejszenia skali problemów związanych z negatywnym wpływem hodowli zwierząt na środowisko i klimat. Dlatego warto monitorować rozwój mięsa komórkowego oraz poszukiwać nowych możliwości dla rolników, aby przekształcić tradycyjne metody hodowli w bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska rozwiązania.