Brokuł kontra kalafior: który jest zdrowszy?
Brokuł i kalafior to bliscy kuzyni. Oba warzywa należą do rodziny kapustowatych. Jedni wielbią brokuły, inni ubóstwiają kalafiory. Ale który jest zdrowszy? Zobacz, jakie brokuł i kalafior mają wartości odżywcze i co można z nich zrobić.
Spis treści
- Brokuł, czy kalafior? Który jest bardziej pożywny?
- Czy jeść brokuły, czy kalafiora?
- Brokuły kontra kalafiory - podsumowanie
Brokuł, czy kalafior? Który jest bardziej pożywny?
W 1 szklance surowych brokułów znajdziemy:
- 30 kcal
- Białko: 2g
- Tłuszcz: 0g
- Węglowodany: 6g
- Cukry: 2g
- Włókno: 2g
- Sód: 29 mg
Jedna porcja brokułów zawiera więcej witamin C i K niż dzienne zapotrzebowanie człowieka. To także dobre źródło witaminy A, kwasu foliowego i manganu.
W 1 szklance surowego kalafiora znajduje się:
- 27 kcal
- Białko: 2g
- Tłuszcz: 0g
- Węglowodany: 5g
- Cukry: 2g
- Włókno: 2g
- Sód: 32 mg
W kalafiorze i brokułach jest mniej więcej taka sama ilość kwasu foliowego. Jeśli chodzi o witaminy A, C i K, kalafior wypada trochę gorzej w porównaniu z brokułami. Kalafior ma bardzo mało witaminy A, a jedna filiżanka tego warzywa zawiera tylko około 75% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i 20% witaminy K.Ale kalafior ma trochę więcej potasu niż brokuły. I zwycięża w kategorii niskiej zawartości węglowodanów, z zaledwie 5 gramami cukrów na szklankę.Właściwie oba warzywa mają niską zawartość węglowodanów i nawet dla kogoś z cukrzycą, wybór jednego warzywa zamiast drugiego nie miałby większego znaczenia. Ale jeśli jesteś na diecie ketonowej, niskowęglowodanowej, wybierzesz kalafiora.
Czy jeść brokuły, czy kalafiora?
Zarówno brokuły, jak i kalafiory należą do rodziny warzyw kapustowatych. Specjaliści uważają, że brokuł jest dalekim przodkiem kalafiora. Przeprowadzone do tej pory badania nie skupiały się jednak na poszczególnych gatunkach brokułów lub kalafiorów, a raczej analizowały właściwości wszystkich członków rodziny kapustowatych. Wszyscy kuzyni i kuzynki brokuła i kalafiora, w tym kapusta, kalerepa, jarmuż, brukselka, zawierają związki prozdrowotne (czyli izotiocyjaniany). Związki te mogą chronić przed różnymi rodzajami raka i zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia.
W jednej z analiz naukowych przebadano wartość glukozynolanów, innego związku odżywczego, w brokułach i w kalafiorze w porównaniu z innymi roślinami kapustowatymi. Stwierdzono bardzo niewielką różnicę między brokułami a kalafiorami. Glukozynaolany wykazją działanie przeciwnowotworowe, uczestniczą również w ochronie organizmu przed wolnymi rodnikami oraz wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
Dzisiejszy stan wiedzy naukowej pozwala uznać, że brokuły i kalafiory niczym się nie różnią ze względów dietetycznych.
W rezultacie regularne spożywanie warzyw kapustnych niesie wiele korzyści zdrowotnych. Badania pokazują, że brokuły, kalafior i inne warzywa kapustne mogą obniżyć ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów; mogą pomóc zachować elastyczność naszych tętnic i poprawić ciśnienie krwi; wykazują również działnie chroniące nas przed chorobą Alzheimera i Parkinsona.
Brokuły kontra kalafiory - podsumowanie
Brokuły, czy kalafiory? Odpowiedz jest jedna - pod względem odżywczym ogłaszamy remis. Ostateczną dezycję podejmują nasze kubki smakowe. Wiemy, że spożywanie różnorodnych pokarmów jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia – więc byłoby głupio wybierać tutaj tylko jedno warzywo, nawet jeśli można wskazać zwycięzcę.
Kalafior jest pyszny jako samodzielny dodatek, a nawet jako „stek” lub kotlet mielony. Może zastąpić ryż i ciasto do pizzy. Zawsze go wybieraj, jeśli chcesz ograniczyć węglowodany. Doskonale łączy się z owocami i można go podać na deser
Zobacz: Lody z kalafiora i truskawek - wegański przysmak dla fit szaleńców i nie tylko
Polecany artykuł:
Brokuły są nieco mniej uniwersalne, ale są świetnym dodatkiem do dań z jajek, zapiekanek i sałatek makaronowych. Stanowi pyszną bazę do zupy lub sałatki i oczywiście sam w sobie jest niesamowicie smaczny.
Zobacz także: Jak zrobić oskonałe brokuły pieczone w piekarniku
Jeśli nie możesz się zdecydować, po prostu mieszaj pół na pół różyczki kalafiorów i brokułów. Oba mogą być pieczone, gotowane na parze, blanszowane, spożywane na surowo lub dodawane do zupy lub smażenia.
Polecany artykuł: