Czym zastąpić drożdże? Proste przepisy na pyszne chleby i bułki bez drożdży

Czym zastąpić drożdże? Proste przepisy na pyszne chleby i bułki bez drożdży

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Chrupiący chleb prosto z pieca to najmilszy początek dnia

Czym zastąpić drożdże? Sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Istnieją dwie sytuacje, gdy musimy sięgnąć po chemiczne wspomagacze pulchności ciasta. Gdy ze względu na choroby układu pokarmowego nie możemy jeść ciasta drożdżowego.  Oraz gdy po prostu drożdży brak. Oto kilka prostych przepisów na pyszne chleby i bułki bez drożdży. 

 

Czym zastąpić drożdże?

Drożdży używamy do spulchniania ciasta. Namnażające się w cieście drożdże produkują sporo dwutlenku węgla, który spulchnia nasze ciasta. Jednak drożdże, jak wszystkie grzyby mają nie tylko błonę komórkową, ale także ścianę komórkową zbudowaną z celulozy. I z tego względu mogą sprawić problemy trawienne. Na przykład w chorobach wątroby i dróg żółciowych z diety wykluczone jest ciasto drożdżowe. 

A czasem drożdży po prostu w sklepie brak... 

Jedną z najlepszych metod spulchniania ciasta jest użycie sody. Proszek do pieczenia to udoskonalony sposób wykorzystania sody oczyszczonej w połączeniu z kwasowymi stabilizatorami reakcji chemicznej. 

Soda oczyszczona gwałtownie reaguje ze słabymi kwasami. W wyniku reakcji tworzą się w cieście pęcherzyki dwutlenku węgla, który unosi nasze ciasto. Jednak reakcja jest szybka, dlatego kwasów dodaje się na końcu mieszania ciasta, aby wywołać reakcje i szybko ciasto umieścić w piekarniku. Najczęściej sodę oczyszczoną kojarzy się z kwaśną maślanką (pozostałościami mleka po produkcji masła) lub kefirem lub mlekiem zakwaszonym sokiem z cytryny lub octem. Dokładne proporcje znajdziecie w przepisach poniżej. 

Proszek do pieczenia to nic innego jak właśnie soda oczyszczona oraz kwaśne dodatki, które uwalniając się powoli w wyższych temperaturach stabilizują ten proces. 

Teraz już wszystko wiecie o chemii rządzonej spulchniaczami ciasta. Pora na przepisy.

 

Najlepsze przepisy

Chleb sodowy na bazie maślanki

Chrupiący chleb sodowy pieczony w garnku

 

Chleb pszenny na proszku do pieczenia

Chleb na proszku do pieczenia, smak jak z piekarni: najlepszy przepis

 

Szybkie bułeczki śniadaniowe na sodzie - prosty przepis 

Pełnoziarniste bułki sodowe

Pełnoziarniste bułki bez drożdży: przepis na śniadaniowe bułki sodowe

 

Chleb sodowy z marchewką i cukinią

Zdrowy i pyszny chleb z marchewką i cukinią: przepis bez drożdży

 

Chleb z palonym masłem i tartym serem

Sodowy chleb z palonym masłem i tartym serem: przepis na pieczywo bez drożdży

Ocena: 2,8