Jak naciąć i upiec schab nadziewany śliwką lub owocami suszonymi? Wskazówki i przepisy

Jak naciąć i upiec schab nadziewany śliwką lub owocami suszonymi? Wskazówki i przepisy

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Soczysty schab nadziewany śliwkami suszonymi

Schab nadziewany śliwką to staropolski przepis, który od wieków cieszy nie nieustannym powodzeniem. Owoce ukryte we wnętrzu pieczeni nadają jej smak i pięknie się prezentują. Jak naciąć i upiec schab nadziewany śliwką lub owocami suszonymi? Oto pomocne wskazówki i przepisy.

Schab 10-minutowy gotowany - dobry przepis

Jak wybrać schab?

Tradycyjne danie, jakim jest pieczony schab nadziewany śliwką suszoną, wymaga użycia wieprzowego schabu środkowego. Schab środkowy to prosty mięsień w kształcie walca o przekroju okrągłym lub elipsoidalnym. Idealnie nadaje się do wykonania nacięcia.

Zobacz: Schab wieprzowy: zastosowanie, własności, wartości odżywcze, ile ma żelaza? 

Schab ze śliwkami

Jakie owoce wybrać do nadzienia?

Zazwyczaj do nadziania schabu pieczonego używa się suszonej śliwki. Owoce muszą być pozbawione pestek. Najlepiej wybrać miękkie owoce suszonej śliwki kalifornijskiej. Śliwki wędzone, np. polska suska sechlońska, wymagają wstępnego namoczenia we wrzątku. Można również schab nadziewać suszonymi morelami, figami lub rodzynkami. Każdy z tych owoców ze swoją słodko-kwaśną nutą nada mięsu idealny smak i aromat. Owoce warto wymieszać z masłem, aby wraz z tłuszczem smak przeniknął w głąb mięsa. 

Zobacz: Schab ze śliwką - przepis à la Magda Gessler oraz Schab z morelami

Przepis na wielkanocny schab faszerowany morelami i ananasem

Jak przyprawić schab? 

Schab nadziewany śliwką przyprawiamy majerankiem, pieprzem oraz ząbkiem czosnku roztartym z solą. Można również użyć tymianku. Polecamy artykuł Przyprawy: jak ich właściwie używać? 

Schab ze śliwką: jak go naciąć

Jak wykonać nacięcie w schabie?

Nacięcie w schabie wykonujemy ostrym, wąskim nożem po środku przekroju schabu. Tak jak na zdjęciu powyżej. Wystarczy teraz wbić nóż, wykonując niewielkie poziome nacięcie, tak aby go przebić na wylot. W to nacięcie wkładamy suszone owoce lub inne nadzienie. 

Polecamy również: Schab faszerowany owocami oraz Schab faszerowany kurkami świeżymi lub mrożonymi

Schab faszerowany kurkami - pyszne danie obiadowe nie tylko na sezon grzybowy

Jak długo piec schab nadziewany?

Schab nadziewany śliwką wstępnie należy obsmażyć na gorącym tłuszczu. Schab pieczemy w 180°C przez 90 minut lub w 160°C przez 2 godziny. Osobiście wolę powolne pieczenie. Schab wolno pieczony jest bardziej soczysty i ma więcej smaku. Po upieczeniu schab pozostawiamy na 10 minut w brytfannie, aby wchłonął soki. Dopiero po tym czasie kroimy go na porcje. 

Ocena: 3,7
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).