Kumkwaty - co to za owoce? Jakie wartości odżywcze mają kumkwaty i jak je jeść?

2021-01-31 18:23

Kumkwaty to niewielkie pomarańczowe owoce wielkością i kształtem przypominające śliwki, które coraz częściej można spotkać w polskich supermarketach. Kumkwaty należą do owoców cytrusowych, ich skórka przypomina skórkę pomarańczową, lecz jest od niej znacznie cieńsza. Co warto wiedzieć o kumkwatach? Jak je jeść? 

Kumkwaty - co to za owoce? Jakie wartości odżywcze mają kumkwaty i jak je jeść?
Autor: Shutterstock Kumkwat zawiera cukry, węglowodany, błonnik, sole mineralne i potas.

Spis treści

  1. Kumkwat - co to za owoc?
  2. Wartości odżywcze kumkwatów
  3. Kupowanie kumkwatów
  4. Jak jeść kumkwaty?

Kumkwat - co to za owoc?

Kumkwat to egzotyczny owoc, który ostatnio bez trudu można kupić w marketach. Jest to rodzaj cytrusa pochodzący z Chin. Wyglądem przypomina malutką pomarańczę, chociaż jest wielkości śliwki. Ma jadalną skórkę, a miąższ lekko kwaskowy i bardzo aromatyczny podzielony jest na kilka regularnych części (jak u innych cytrusów), w których znajduje się jedna (lub dwie) pestki.

Wartości odżywcze kumkwatów

Kumkwat zawiera cukry, węglowodany, błonnik, sole mineralne i potas. Jest bogatym źródłem witaminy C, co ważne jest o tej porze roku, gdyż zapobiega przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Zawiera również nieco prowitaminy A i sporo antyoksydantów. Wzmacnia układ odpornościowy i obniża poziom cholesterolu we krwi. Co ważne dla osób dbających o linię - jest niskokaloryczny - 100g kumkwatu to tylko 70 kcal, jeden owoc dostarczy nam zaledwie 13 kcal.

Kupowanie kumkwatów

Kupując kumkwaty wybieramy owoce o ładnym pomarańczowym kolorze, które nie są poobijane i mają gładką, jędrną skórkę.

Jak jeść kumkwaty?

Kumkwaty jada się w całości, razem ze skórką i pestkami. Przed zjedzeniem należy je dokładnie umyć. Można również wrzucić je na 20 sekund do wrzątku, dzięki czemu skórka nabierze wyjątkowej miękkości. Kumkwaty najlepiej jadać na surowo  - wtedy można najlepiej delektować się orzeźwiającym, słodko-kwaśnym smakiem. Warto przed zjedzeniem porolować kumkwat w dłoniach - skórka uwolni wtedy więcej niezwykle aromatycznych olejków eterycznych. Surowe kumkwaty można dodawać do sałatek i koktajli. Świetnie smakują również jako dodatek do deserów i ciast oraz w przetworach.

Polecamy przepisy z kumkwatami

Konfitura z kumkwatu

Nalewka z kumkwatów

Sałatka z kopru włoskiego, ogórka i rzodkiewek z kumkwatami

Szynka pieczona z kumkwatami

Sałatka z piersi indyczej z kumkwatami