Duda kontra Trzaskowski: co lubią jeść kandydaci na prezydenta? Dania kuchni polskiej? Czy zagraniczne?

Duda kontra Trzaskowski: co lubią jeść kandydaci na prezydenta? Dania kuchni polskiej? Czy zagraniczne?

Autor Zdjęcia: Archiwum

Od lewej Andrzej Duda, Rafał Trzaskowki

Powiedz, co lubisz jeść, a powiem ci kim jesteś. Nasze preferencje kulinarne dużo mówią o nas samych. Przede wszystkim o tym, skąd pochodzimy. Lub raczej skąd pochodziły nasze matki i babki. Albowiem czy to urzędujący prezydent czy jego kontrkandydat, obaj panowie lubią kuchnie swoich żon. Przeczytaj, jakie dania lubią kandydaci na urząd prezydenta. Polskie czy zagraniczne? Lokalne przysmaki czy zagraniczne wynalazki? 

Rafał Trzaskowski - kulinarny tradycjonalista?

Rafał Trzaskowski, mimo że jest rodowitym warszawiakiem, nie przepada za flakami po warszawsku i pyzami z Bazaru Różyckiego. Kocha natomiast dania kuchni śląskiej. Dlaczego? Jak się okazuje uwiodła go nimi jego żona, Małgorzata Trzaskowska, która spędziła dzieciństwo na Śląsku i kuchnię tego regionu preferuje. Wszystko wyszło na jaw, gdy żona pretendenta do prezydenckiego urzędu udzieliła wywiadu "Dziennikowi Zachodniemu".

Okazuje się, że szczególnie ważne dla kandydata na prezydenta są dwie śląskie potrawy: - Mój mąż tak wsiąkł w Śląsk, że ciągle mówi o twardości i pracowitości Ślązaków. Da się pokroić za rolady z modrą kapustą, a w Wigilię za moczkę. Najbardziej bawi mnie to, że do jego języka na stałe weszły takie słowa jak sznupać, haja czy butel - mówi Małgorzata Trzaskowska.

Tradycyjne śląskie rolady wołowe, czyli zawijane zrazy nadziewane cebulą i ogórkiem kiszonym podaje się z kluskami śląskimi z gotowanych ziemniaków oraz modrą, czyli czerwoną kapustą zasmażaną. W niedzielny poranek w prawie każdym śląskim domu słychać odgłosy rozbijania mięsa na cienkie płaty. Nie ma bowiem dania bardziej tradycyjnego, symbolizującego dostatek, stabilizację i wartość, jaką niesie wspólny rodzinny obiad.

Zobacz koniecznie: Jak zrobić idealne zrazy zawijane

Natomiast śląska moczka to specjalna zupa wigilijna. Jej rodowód sięga czasów średniowiecza, gdy synonimem bogactwa były pierniki. Moczka to właśnie wywar ugotowany na suszonych owocach z dodatkiem rozgotowanego piernika oraz z mnóstwem orzechów. Moczkę podaje się na koniec wigilijnej wieczerzy, jako tradycyjny deser. 

Wypróbuj przepis na Moczkę - śląską zupę z piernikiem i bakaliami

Sam Rafał Trzaskowski w specjalny spocie wyborczym przyznaje, że uwielbia także schabowe. W domu najczęściej gotuje żona, ale jeśli on staje przy kuchni to lubi eksperymentować. 

Najlepszy przepis na schabowe dla kandydata na urząd prezydencki:

Andrzej Duda preferuje polski stół, ale...

Urzędujący prezydent Andrzej Duda pytany o swoje ulubione potrawy nie kryje, że w jego domu na stole króluje przede wszystkim polska żywność. Chociaż jest parę małych odstępstw.

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie, jakiego udzielił Telewizji Polskiej przyznał, że uwielbia żurek. - Jeżeli chodzi o zupy, to absolutnie żurek jest moją zupą numer jeden - powiedział. Dodał również: - Natomiast jeżeli chodzi o potrawy mam wiele, które lubię, ale tak jak wielu Polaków jestem wielbicielem pierogów różnego rodzaju. Przede wszystkim ruskich, nie będę tego ukrywał - dodał.

Zobacz: Jak przygotować staropolski żurek dla Andrzeja Dudy

Portalowi echodnia.eu Adam Obara, właściciel gospody "Echa Leśne" w Łącznej zdradził, że prezydenta Andrzej Duda przed objęciem urzędu często wpadał do jego restauracji na żur. Dzisiaj ulubione świętokrzyskie przysmaki prezydenta, żur i pyszny smalec, który można kupić w gospodzie, regularnie wysyłane są do Belwederu.

Pierwsza Dama, żona prezydenta Andrzeja Dudy, Agata Kornhauser-Duda również lubi polską kuchnię. Prezydent zdradził w wywiadzie dla Telewizji Polskiej, że uwielbia bigos, który często gości na ich stole, oraz wszelkie potrawy z kapusty. Niestety nie wyjaśnił, czy chodzi tu o bigos myśliwski, czy hultajski? 

Sprawdź również: Jak ugotować babciny bigos dla Pierwszej Damy

Ze słów głowy państwa można wnioskować, że podczas zakupów urzędujący prezydent zwraca uwagę na kraj pochodzenia produktów spożywczych:

- Taka tradycyjna polska żywność to jest to, po co sięgamy rzeczywiście najchętniej. Zdecydowanie chętniej niż po różnego rodzaju produkty zagraniczne - stwierdził w cytowanym wywiadzie Andrzej Duda.

Jest jednak jeden wyjątek od bardzo tradycyjnych potraw lubianych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Okazuje się, że prezydent ma słabość do pewnego zagranicznego dania.

- No, może pizza jest tutaj konkurencyjna, ale poza tym, to jednak jemy (przyp. red. rodzina prezydenta) absolutnie polskie potrawy - zaznacza prezydent.

W tej słabości do pizzy walczący o reelekcję prezydent nie jest odosobniony. Pizza należy do TOP 10 ulubionych potraw Polaków. Trudno się temu dziwić, jeśli rzecz ujmując historycznie, pizza bardzo przypomina staropolski podpłomyk.

Polecam przepis: Jak zrobić idealną włoską pizzę

Nieco więcej o prezydenckim stole dowiadujemy się z wywiadu, jakiego udzieliła "Dobremu Tygodniowi" żona prezydenta, Agata Kornahauser-Duda. Pierwsza Dama potwierdza w tym wywiadzie, że prezydent przepada za pierogami ruskimi. Ale do jego ulubionych smakołyków należą również wszystkie potrawy mączne, w tym różne kluski. Podobno Andrzej Duda przepada również za gotowanymi ziemniakami z sosem grzybowym, smażonymi oscypkami, daniami ze szpinaku. Urzędujący prezydent, mimo tych  preferencji,  jest zdeklarowanym mięsożercą i bardzo lubi dania z grilla.

Prezydent Andrzej Duda byłby zachwycony: Mięso z grilla - 21 pomysłów na udane grillowanie

 

Ocena: 2
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).