Czerwona kapusta duszona z winem i suszonymi owocami: przepis
2021-11-15
łatwy
45 min
4
Czerwonej kapusta duszona z suszonymi morelami, śliwkami i rodzynkami moczonymi w czerwonym winie to znakomity dodatek do pieczonych lub duszonych mięs. Poznaj przepis na zdrową i wykwintną czerwoną kapustę na ciepło.
Taka przyrządzona kapusta czerwona na ciepło, z winem, miodem i suszonymi owocami, jest znakomitym dodatkiem do pieczonej gęsi, kaczki, indyka, dziczyzny i wieprzowiny. A jeszcze jak dania uzupełnimy pieczonymi ziemniakami... Pycha!
SKŁADNIKI
- czerwona kapusta - główka
- po garści suszonych moreli i śliwek (może być też dodatkowo żurawina)
- garść rodzynek (najlepiej dużych, tzw. królewskich)
- czerwone wino (najlepiej wytrawne)
- miód
- pieprz, sól
- tłuszcz (może być również masło lub mix oleju z masłem)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Kilka godzin wcześniej trzeba namoczyć w czerwonym winie suszone owoce. Wino powinno w miarę zakrywać owoce. Dobrze jest przeciąć morele na pół, żeby lepiej nasiąkały winem - śliwki, rodzynki i żurawina nie potrzebują pomocy. Co jakiś czas warto zamieszać owoce, ewentualnie uzupełnić wino.
- Gdy stwierdzimy, że owoce są miękkie stawiamy je na palniku i gotujemy na wolnym ogniu, by nieco odparować wino.
- Kapustę kroimy na kawałki przypominające łazanki - najlepiej odcinać cząstki kapusty szerokości ok. 2 cm a potem ciąć je w poprzek na kwadratowe kawałki. Pokrojoną kapustę solimy (ale nie za dużo) i mieszamy w misce, żeby zmiękła.
- Wrzucamy ją na rozgrzany tłuszcz (w woku, na patelni, w garnku) i smażymy przez jakiś czas, aż stwierdzimy, że robi się miękka. Jeżeli lubimy bardziej miękką kapustę, podczas smażenia można podlać ją wodą, ale przed dodaniem owoców trzeba ją odparować.
- Do półmiękkiej kapusty dodajemy owoce razem z winem i dalej dusimy, mieszając, by nic nie przywarło do dna. Gdy potrawa zacznie gęstnieć, dodajemy miód (na początek 2-3 łyżki, a potem można więcej wedle gustu) i doprawiamy pieprzem (nie żałować!). Chwilę dusimy, cały czas mieszając z powodu miodu.
- Odstawiamy na 30 minut do godziny, żeby składniki przemacerowały się. Odgrzewając przed podaniem podlewamy kapustę odrobiną wody.