Babciny bigos: przepis na klasyczne danie kuchni polskiej [WIDEO]

Babciny bigos: przepis na klasyczne danie kuchni polskiej [WIDEO]

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Bigos to klasyczne danie kuchni polskiej

Ocena: 5,0

Poziom: ŚREDNI

Czas: 80 MINUT

Porcja dla: 4 OSÓB

W tradycyjnej kuchni polskiej bigos to sztandarowe danie. Czy jest ktoś, kto nie jadł bigosu? Przepisów na bigos jest mnóstwo, można powiedzieć, że co rodzina, to inny bigos. Bigos smakuje najlepiej po kilku dniach, kiedy się "przegryzie". Podajemy klasyczną recepturę na babciny bigos.

Składniki

Przygotowanie krok po kroku:

  • Kapustę kiszoną płuczemy w wodzie, kroimy i wrzucamy do garnka.

  • Dodajemy poszatkowaną słodką kapustę, dolewamy wody - tyle, by przykryła kapustę.

  • Kroimy mięso i dodajemy surowe do bigosu. Potrawę gotujemy ok. godziny, od czasu do czasu mieszając.

  • Do bigosu dodajemy także wędliny i cebulę oraz namoczone wcześniej suszone grzybki i suszone śliwki. Doprawiamy przyprawami.

  • Pod koniec gotowania można dodać lampkę czerwonego wina. Pamiętajcie, by nie przypalić bigosu!

Babciny bigos: ważne wskazówki

Bigos to tradycyjne danie kuchni polskiej. Należy też do zestawu dań świątecznych. Istnieje wiele sposobów przygotowywania bigosu i jego odmian. Ale we wszystkich nieodłącznym składnikiem jest kapusta kiszona, dodatkiem może być też świeża kapusta. Podobno bigos tym lepszy, im więcej gatunków mięsa do niego dodamy.

Według staropolskich receptur kapusty kiszonej powinno być tyle samo co mięsa. Do bigosu nadają się: żeberka, boczek, wołowina, cielęcina, karkówka, schab, różne gatunki wędlin, a także dziczyzna. Do tradycyjnego bigosu dodajemy: suszone grzyby, suszone śliwki, cebulę i przyprawy (kminek, majeranek, ziele angielskie, pieprz). Aby zaostrzyć smak, można także dodać czerwonego wina.

Bigos wymaga długiego gotowania na wolnym ogniu, trzeba mieszać kapustę, by się nie przypaliła. Im dłużej dusimy bigos, tym będzie smaczniejszy. Gotowy bigos ma lekko brązowy kolor. Podawany jest na gorąco jako przystawka do mięsa lub samodzielne danie z kromką chleba.

ZOBACZ WIDEO z instrukcją, jak zrobić bigos doskonały!

Ocena: 3,2