W jakiej formie jajka są najzdrowsze? Odpowiedź nie jest oczywista
Jajka to jeden z najpopularniejszych składników śniadań, dań wytrawnych i oczywiście słodkich wypieków. To skarbnica wielu cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Można je gotować, smażyć i piec. Jak więc przyrządzić jajka, aby były zdrowe i pełne składników odżywczych?
Spis treści
Wartości odżywcze jajek
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu tygodnia można zjeść nawet dziesięć jajek, wliczając w to makarony, ciasta, dania mączne i mięsne. Jajka zawierają wiele prozdrowotnych składników. Są bogate w witaminy z grupy B, A, E, D i K. W ich składzie znajduje się fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk i selen oraz beta-karoten. Są źródłem dobrze przyswajalnego i pełnowartościowego białko, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Znajdują się w nich dobre tłuszcze pozytywnie wpływające na wzrok i poprawiające pamięć. Jajka mają korzystne działanie na przemianę materii i pomagają usunąć toksyny z organizmu.
Jak kupować jajka?
Sklepowe półki uginają się od foremek z jajkami. Na opakowaniach znajdują się informacje na temat wielkości jajek i sposobu hodowli kur.
- 0 – chów ekologiczny – kury przebywają na wybiegu na zewnątrz i są karmione paszami ekologicznymi
- 1 – chów z wolnego wybiegu – kury przebywają na świeżym powietrzu i jedzą naturalny pokarm
- 2 – chów ściółkowy – kury żyją w zamkniętych pomieszczeniach i jedzą paszę
- 3 – chów klatkowy – kury hodowane są w zamkniętych klatkach i nie wychodzą na świeże powietrze
Według ekspertów najlepsze i najzdrowsze to jajka oznaczone 0 i 1. Kury hodowane są w ekologicznych fermach i jedzą naturalny pokarm. Rozmiar jajek jest zazwyczaj mniejszy, ale zawierają o wiele więcej witamin, minerałów i składników odżywczych.
Jak przygotować jajka, żeby były zdrowe?
Jajka można przyrządzać na wiele rożnych sposobów, tak aby zachowały swoje cenne właściwości i nie utraciły składników odżywczych. Jak więc zrobić jajka, żeby były zdrowe? Oto kilka metod przyrządzania jajek:
- Jajka na miękko – to najzdrowsza forma jajek. Są sycące, pełne zdrowia i niskokaloryczne, ponieważ gotuje się je w całości bez dodatkowego tłuszczu.
- Jajecznica – smażone jajka robi się łatwo i szybko, więc zachowują wszystkie składniki odżywcze. Jajecznicę warto wzbogacić szczypiorkiem, cebulą czy pomidorami. Należy unikać smażenia jajek na boczku, tłustych wędlinach czy słoninie.
- Jajka sadzone – smaży się je na patelni na niewielkiej ilości oleju roślinnego. Ta forma przyrządzania jajek jest zdrowa i pozwala zachować wszystkie składniki odżywcze.
- Jajka na parze – są lekkostrawne i pełne prozdrowotnych składników. Nie są kaloryczne, ponieważ do ich przygotowania nie wykorzystuje się żadnego tłuszczu.
- Omlet – przyrządzona z roztrzepanych jajek potrawa, czyli omlet, jest bogata w witaminy i minerały. Z dodatkiem świeżych warzyw będzie nie tylko smacznie, ale i zdrowo.
- Jajka surowe – to dobre źródło białka, ale przed spożyciem surowego jajka należy sparzyć je wrzątkiem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia bakterią Salmonelli.
Zobacz galerię i poznaj sprawdzone przepisy na pyszne śniadania z jajkami w roli głównej. Poniżej znajdziesz także szybki quiz o jajkach.