Rzeżucha - jakie właściwości ma rzeżucha?
Rzeżucha jest zimą najbardziej godną polecenia zieleniną do uzupełniania niedoborów witamin w codziennej diecie. Pozostałe zielone składniki codziennej diety pochodzą w tym okresie albo ze szklarni albo z ciepłych krajów, skąd docierają do nas pozbawione odżywczych właściwości. Rzeżuchę hodujemy sami, dlatego możemy być pewni jej walorów zdrowotnych. Sprawdź, dlaczego warto jeść rzeżuchę. Dowiedz się też Kiedy posiać rzeżuchę, aby wyrosła na Wielkanoc?
Spis treści
Rzeżucha - sposób oddziaływania na organizm
Zanim zaczniemy jeść rzeżuchę, trzeba ją wyhodować. Nasiona rzeżuchy moczymy najpierw w wodzie przez 1-2 dni, a potem rozsmarowujemy na zwilżonej ligninie rozciągniętej na tacy lub półmisku. Gdy nasza hodowla zaczyna się zielenić, ścinamy codziennie łyżkę rzeżuchowej naci. Taką bombę witaminową dodajemy do kanapek lub surówek. Rzeżucha jest moczopędna, niektóre osoby reagują na tę właściwość bardzo intensywnie, wtedy trzeba dawkę rzeżuchy zmniejszyć. Spożywanie zbyt dużej ilości rzeżuchy (ponad 3-5 łyżek) może nawet w niektórych przypadkach doprowadzić do zapalenia pęcherza, a w moczu może pokazać się krew.
Rzeżucha - właściwości korzystne dla zdrowia
Jednak roślina ta według niektórych lekarzy znakomicie uodparnia, szczególnie na jesienne i zimowe przeziębienia. Rzeżucha należy do rzadkich roślin zawierających cenny jod. To jego obecność oraz związków siarki są przyczyną charakterystycznego (przykrego) zapachu kiełkujących nasion, potem znika. Z powodu zawartości łatwo przyswajalnego jodu rzeżucha jest wskazana dla osób mających kłopoty z tarczycą. Powinni ją spożywać również chorzy na cukrzycę, a to z powodu zawartości chromu.
Rzeżuchę z dodatkiem miodu wskazuje się również jako remedium na uporczywy kaszel, również na „kaszel palacza”. Jedzenie tej rośliny wpływa również korzystnie na cerę, a wcieranie w skórę głowy soku z zielonych listków uaktywnia porost włosów.