Co się dzieje, kiedy pijesz zieloną herbatę? Sprawdź, jakie są skutki uboczne
Chociaż zielona herbata uważana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie, ma także swoją ciemną stronę. Jak się okazuje, nie każdy może ją pić bez ograniczeń. Na skutki uboczne szczególnie narażone są osoby zmagające się z niektórymi chorobami i zażywające leki. Kto powinien unikać zielonej herbaty?
Spis treści
- Na co pomaga picie zielonej herbaty?
- Jakie są negatywne skutki picia zielonej herbaty?
- Komu nie służy zielona herbata?
- Z czym nie wolno łączyć zielonej herbaty?
Na co pomaga picie zielonej herbaty?
Zielona herbata powstaje z rośliny o nazwie Camelia sinensis. Napój wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Regularne picie zielonej herbaty pozytywnie wpływa na metabolizm i redukcję tkanki tłuszczowej. Wspiera prawidłową pracę wątroby, pomaga usunąć toksyny z organizmu i obniża poziom cukru. Zielona herbata jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Buduje odporność i hamuje rozwój infekcji. Zawiera witaminy i minerały.
Jakie są negatywne skutki picia zielonej herbaty?
Zielona herbata jest napojem zdrowym, który stanowi naturalny suplement diety. Niestety ma także ciemną stronę i może powodować wiele skutków ubocznych. Nie każdy może pić zieloną herbatę. Negatywne skutki picia tego naparu mogą odczuć osoby zmagające się z różnymi chorobami przewlekłymi i na stałe zażywające leki. Zbyt duże picie tego napoju może powodować bóle głowy, problemy żołądkowe czy uczucie niepokoju. Kto więc nie powinien sięgać po zieloną herbatę?
Komu nie służy zielona herbata?
Picie zielonej herbaty może prowadzić do anemii. Zawarte w liściach garbniki mogą spowodować, że żelazo nie wchłonie się z przewodu pokarmowego. Dlatego do posiłku nie powinno się podawać zielonej herbaty.
Zielona herbata zawiera kofeinę, która poprawia koncentrację i wykazuje działanie pobudzające. Osoby, które są wrażliwe na tę substancję, mogą odczuwać takie skutki uboczne jak niepokój czy bezsenność.
Zieloną herbatę powinny odpuścić sobie kobiety w ciąży i karmiące piersią. Napój może hamować wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu.
Picie zielonej herbaty powinny ograniczyć osoby z problemami żołądkowymi. Napar pobudza wydzielanie soków trawiennych, które mogą podrażnić żołądek.
Z czym nie wolno łączyć zielonej herbaty?
Zieloną herbatą nie powinno się popijać żadnych leków, ponieważ może wchodzić z nimi w interakcje. Zawsze należy czytać ulotki dołączone do lekarstw, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Osoby, które na stałe przyjmują leki stymulujące układ nerwowy, zmagające się z niektórymi chorobami serca i alergiami pod żadnym pozorem nie mogą łączyć ich z zieloną herbatą. Napar może także obniżyć działanie leków psychotropowych.
Do zielonej herbaty nie powinno się dodawać plasterków lub soku z cytryny. Po połączeniu powstaje cytrynian glinu, który wykazuje negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Cytrynę można dodać do zielonej herbaty, ale wcześniej należy usunąć liście. Dlatego najlepiej przygotowywać ten rodzaj herbaty za pomocą zaparzacza, dzięki któremu usunięcie liści jest o wiele łatwiejsze i szybsze.
Zobacz galerię i poznaj sprawdzone przepisy na domowe lemoniady, które świetnie sprawdzą się jako zamiennik zielonej herbaty. Poniżej znajdziesz także szybki quiz o napojach z PRL-u.