Zielona herbata - jak prawidłowo parzyć zieloną herbatę?
Zielona herbata ożywia umysł i relaksuje. Doskonale wpływa na naszą odporność, wspomaga pracę wątroby oraz układu pokarmowego i krążenia. Oczyszcza również organizm z toksyn. Jak parzyć zieloną herbatę, by zachowała swoje niezwykłe właściwości?
Spis treści
Jak powstaje zielona herbata?
Zielona herbata nie jest odmianą herbaty. Od czarnej różni się tylko sposobem preparowania. Listki przyszłej czarnej herbaty poddaje się więdnięciu, fermentacji (wtedy utleniają się garbniki i listki ciemnieją) oraz suszeniu. W przypadku zielonej herbaty pomija się proces fermentacji.
Co zawiera zielona herbata?
Zielona herbata ma mnóstwo witamin (głównie A, B i C) i mikroelementów. Zawiera też cenne polifenole, które chronią przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia komórek. By zachować dobroczynne właściwości zielonej herbaty, trzeba ja odpowiednio parzyć.
Zielona herbata: sposób parzenia
Woda. Powinna być miękka, pozbawiona żelaza i chloru, który fałszuje smak. Odpowiednią wodę zyskamy filtrując ją lub gotując przez 5 minut w otwartym czajniku.
Temperatura wody. Zielonej herbaty nie wolno zalewać wrzątkiem, który niszczy substancje bioaktywne. Chińskie zielone herbaty (np. Gun Powder) zalewa się wodą o temperaturze 80-85 stopni. Japońskie (np. Kokeicha) zalewamy wodą o temperaturze 70 stopni.
Proporcje. Zielona herbata jest bardziej wydajna od czarnej. Na litr wody wystarczy 10 g liści.
Czas parzenia. Jeśli chcesz, by herbata działała pobudzająco, parz ją 2-3 minuty. Jeśli ma działać odprężająco – parz listki ok. 6 minut. Nie parz listków dłużej, bo napar będzie zbyt mocny i gorzki.
Wielokrotność parzenia listków. Zieloną herbatę można parzyć trzykrotnie. Najzdrowsze jest drugie parzenie.