Czarna fasola - właściwości i zastosowana kulinarne najzdrowszej ze strączkowych

2022-02-04 11:39

Czarna fasola ma podobne walory odżywcze, co inne rodzaje fasoli, jednak uważana jest za najzdrowszą ze strączkowych. To dzięki bardzo dużej zawartości błonnika oraz magnezu. Ponadto ziarna tej fasoli mają niewielki indeks glikemiczny, więc wzrost cukru we krwi po posiłku z fasolą czarną w roli głównej następuje bardzo powoli.

Czarna fasola
Autor: Shutterstock Czarna fasola jest znakomitym źródłem antocyjanów.

Spis treści

  1. Czarna fasola - wartości odżywcze
  2. Czarna fasola w diecie
  3. Kupowanie i przechowywanie czarnej fasoli
  4. Galeria: 6 przepisów z czarną fasolą w roli głównej!

Czarna fasola to odmiana fasoli zwyczajnej, szczególnie ceniona za swoje właściwości. To jeden z podstawowych pokarmów w diecie mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej. Obecnie czarna fasola uprawiana jest na całym świecie i stosowana w wielu różnych rodzajach kuchni.

Czarna fasola - wartości odżywcze

Spośród wszystkich grup żywności powszechnie spożywanych na całym świecie, żadna nie ma bardziej sprzyjającej zdrowiu mieszanki białka z dodatkiem błonnika niż rośliny strączkowe. Czarna fasola nie jest wyjątkiem. Z jednej porcji czarnej fasoli otrzymujesz prawie 15 gramów błonnika i ponad 15 gramów białka. Błonnik i białko regulują przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy i stabilizują procesy trawienne, regulując tym samym poziom cukru we krwi. Czarne ziarna fasoli są pełne fitoskładników (kwercetyna i kemferol, kwas hydroksycynamonowy, kwas ferulowy, kwas synapowy i kwas chlorogenowy). Szczególnie ważne w nasionach czarnej fasoli są antocyjany, którym ziarna zawdzięczają nie tylko kolor, ale również działanie przeciwstarzeniowe.

Fasola - rodzaje, właściwości i zastosowania kulinarne fasoli

Czarna fasola w diecie

Czarna fasola jest znakomitym składnikiem codziennego menu, jest znacznie tańsza niż mięso czy ryby, a dostarcza więcej wartościowego białka. Szczególnie zalecana jest w diecie osób z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz problemami z poziomem cukru we krwi, w tym cukrzycy typu 2.

Kupowanie i przechowywanie czarnej fasoli

Zarówno suszona jak i czarna fasola w puszkach są dostępne przez cały rok. Podobnie jak w przypadku każdej innej żywności kupowanej na wagę, należy upewnić się, że pojemniki zawierające czarną fasolę są przykryte i że sklep ma dobry obrót produktu, aby zapewnić maksymalną świeżość fasoli. Warto sprawdzić także, czy nie ma śladów wilgoci lub uszkodzeń spowodowanych przez owady. Ziarna powinny być całe i niepokruszone.

Suszone ziarna czarnej fasoli można przechowywać w hermetycznym pojemniku w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu do 12 miesięcy. Jeśli kupujesz ziarna w różnym czasie, przechowuj je osobno.

Galeria: 6 przepisów z czarną fasolą w roli głównej!