Okoń - przepisy i wartości odżywcze
Okoń to popularna w Polsce ryba, występująca w stawach, jeziorach, rzekach i płytkich wodach Bałtyku, chętnie łowiona przez wędkarzy. Ma delikatne, chude, białe mięso, obfitujące w substancje odżywcze.
Spis treści
- Jak wygląda okoń?
- Kiedy można łowić okonie?
- Wartości odżywcze mięsa z okonia
- Okoń - przepisy i zastosowania w kuchni
Jak wygląda okoń?
Okoń to ryba często występująca w polskich wodach śródlądowych. Mają charakterystyczne, ostre w dotyku łuski. Grzbiet ciemny, turkusowy lub zielonkawy, boki żółtawe z poprzecznymi, ciemnymi pręgami, brzuch srebrzystoczerwony. Mocno zarysowana płetwa grzbietowa nadaje im nieco groźnego wyglądu. Okonie mogą osiągać nawet 60 cm długości i wagę dochodząca do 5 kg, ale najczęściej spotykane są osobniki mniejsze (2-3 kilogramowe).
Kiedy można łowić okonie?
Na okonia (łac. perca fluviatilis) można wędkować cały rok - nie ma bowiem okresu ochronnego na te ryby. Obowiązuje natomiast wymiar ochronny - łowimy egzemplarze większe niż 15 cm.
Wartości odżywcze mięsa z okonia
Okoń do dobre źródło białka i aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm sam nie wyprodukuje. Do tego zawiera niewiele tłuszczu - za to dobrego. Jest doskonałym źródłem kwasów omega 3. Ponadto dostarcza nam selenu, fosforu witaminy D i witamin z grupy B. Ostrożnie powinny podchodzić do jedzenie okonia kobiety w ciąży, ze względu na pozostałości w nim związków rtęci, niebezpiecznych dla rozwoju płodu, a także matki karmiące. Nie powinno się go także podawać małym dzieciom.
Okoń - przepisy i zastosowania w kuchni
Mięso okonia jest łagodne w smaku i soczyste, znakomicie smakuje upieczone lub usmażone saute, jedynie z niewielką ilością przypraw. Nadaje się także do robienia delikatnych rybnych galaretek. Dobrze komponuje się z warzywami, więc można poeksperymentować z pieczeniem go w warzywach.
Okoń morski czyli labraks z piekarnika z warzywami
Okoń Amandine czyli pyszna ryba w sosie migdałowym