Szynka pieczona podawana na zimno - domowy odpowiednik wędlin ze sklepu [WIDEO]

2021-03-18 9:31

Zamiast kupować szynkę w sklepach mięsnych lub marketach, przygotuj ją samodzielnie w domu. Sprawdź, jak zrobić szynkę pieczoną. Szynkę, która zastąpi gotowe wędliny ze sklepu.

Szynka pieczona podawana na zimno - Domowy odpiwednik wędlin ze sklepu.
Autor: pixabay.com Szynka domowej roboty.

Spis treści

  1. Zobacz wideo o szynce, królowej świątecznego stołu:
  2. Szynka pieczona - przyprawy
  3. Sposób przygotowania szynki
  4. Marynowanie szynki w ziołach
  5. Pieczenie szynki w rękawie
  6. Studzenie szynki upieczonej
  7. ZOBACZ WIDEO z instrukcją pieczenia mięsa!

Zobacz wideo o szynce, królowej świątecznego stołu:

Szynka pieczona - przyprawy

Szynka wieprzowa nie ma wyrazistego smaku. Dlatego należy starannie szynkę przyprawić przed pieczeniem. Zalecane przyprawy do szynki to:

czosnek

ziele angielskie

jałowiec

papryka

rozmaryn

liście laurowe

pieprz

sól

Są dwa sposoby na przyprawienie szynki. Dłuższy i krótszy. Można dzień wcześniej przygotować marynatę z wybranych ziół. Czosnek trzeba przecisnąć przez praskę. Zioła można zmiażdżyć w moździerzu. Wymyte i wysuszone mięso naciera się przyprawami z dodatkiem oleju i soku z cytryny. Następnie trzeba włożyć szynkę do żaroodpornego naczynia. Szczelnie przykryć folią i wstawić na kilka godzin do lodówki. Można też przyprawiać ją na szybko. Bezpośrednio przed pieczeniem lub smażeniem. Czyli marynować krócej.

Sposób przygotowania szynki

Najlepszą częścią szynki do pieczenia jest zwarta grupa mięśni zwana kulką. Ma bladoróżowe mięso i ładny kształt (podobny do kuli). Kulka dobrze prezentuje się na półmisku. Poza tym mięso jest ścisłe i nie trzeba go wiązać sznurkiem. Nie zawsze można dostać kulkę z szynki. Z innym kawałkiem szynki można sobie poradzić w bardzo prosty sposób. Po umyciu i wysuszeniu ciasno związać mięso sznurkiem jak baleron. Można również włożyć do specjalnej siatki. Szynkę przed osznurowaniem należy zwinąć w zgrabny pakunek.

Marynowanie szynki w ziołach

Tak przygotowane mięso albo marynujemy, albo od razu pieczemy. Do termicznej obróbki szynki na wędlinę zalecamy użycie foliowego rękawa do pieczenia. Pamiętajmy, że w folii trzeba zrobić otwór o średnicy 1 cm. W tych warunkach szynka bardzo ładnie się piecze, zachowując dużo wilgoci. Odpowiednio wilgotna szynka po upieczeniu nie będzie się kruszyć. Przed pieczeniem można szynkę ewentualnie obsmażyć wraz z wybranymi przyprawami.

Pieczenie szynki w rękawie

Wkładamy szynkę do rękawa i zawiązujemy mocno folię z jednej strony. Teraz można dołożyć jeszcze jakieś warzywa. Oraz wlać około 1/2 szklanki płynu. Może to być woda. Więcej smaku doda piwo, wino lub cydr. Zawiązujemy mocno folię z drugiej strony. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika (220 st.). Gdy rękaw się nadmie i soki pod mięsem zaczną wrzeć, zmniejszamy temperaturę do ok. 160-170 st. Pieczemy do zrumienienia.

Studzenie szynki upieczonej

Po upieczeniu szynkę wyjmujemy z piekarnika. Pozostawiamy w rękawie do przestudzenia. Następnie delikatnie rozcinamy rękaw, wyjmujemy mięso i zlewamy sos do miseczki. Sos zamieni się w galaretkę, znakomity dodatek smakowy do mięsa. Szynkę zawijamy ciasno w folię spożywczą lub pergamin. Pozostawiamy w lodówce na około 4-6 godzin. Dzięki temu mięso się scali. Łatwiej taką szynkę kroić na cienkie plastry. 

ZOBACZ WIDEO z instrukcją pieczenia mięsa!

5 zasad, jak upiec mięso