Czym się różnią rodzaje herbaty?

2016-11-12 9:48

W sklepach dostępne są różne rodzaje herbat, począwszy od czarnej, zielonej, czerwonej po różne, mniej znane odmiany. Czym różnią się poszczególne gatunki herbat? Jakie mają właściwości? Oto co należy wiedzieć o popularnych rodzajach herbaty.

zielona_herbata.jpg
Autor: photos.com Ważne jest, by po zaparzeniu herbaty oddzielić liście od naparu.

Spis treści

  1. Herbata czarna 
  2. Herbata zielona
  3. Herbata czerwona 
  4. Herbata oolong
  5. Herbata biała
  6. Herbata yerba mate
  7. Herbaty ziołowe
  8. Herbaty owocowe

Herbata czarna 

Istnieje wiele rodzajów herbat. Najpopularniejsza na Zachodzie jest herbata czarna. Głównymi jej producentami są Chiny, Sri Lanka i Indie. Przygotowuje się ją z liści Camelli sinesis. Zaraz po zerwaniu liście herbaty poddawane są procesowi więdnięcia, kruszenia lub rolowania, a następnie utleniania i sortowania. W zależności od wysokości położenia regionu, w którym uprawiana jest czarna herbata, różni się intensywnością smaku i aromatem. Najpopularniejsza jej herbata Assam, herbata Darjeeling, herbata Munnar oraz Ceylon. Wielu producentów tworzy mieszanki herbaty czarnej z różnymi dodatkami i aromatami. Znaną mieszanką jest herbata Earl Grey z dodatkiem oleju z bergamotki, masala czaj, herbata czarna z melasą lub skórką cytryny oraz mieszanki z przyprawami takimi jak kardamon, imbir, cynamon, pieprz lub goździki.

Badania prowadzone nad właściwościami zdrowotnymi herbaty czarnej wykazały, że picie minimum 3 filiżanek napoju dziennie zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, może obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu oraz zwiększa koncentrację. Jednak picie więcej niż 4-5 filiżanek dziennie może u niektórych wywołać krótkotrwałe skutki w postaci bólu głowy, zaburzenia snu, nerwowości, drżenie rąk i zawroty głowy.

Herbata zielona

Herbata zielona produkowana jest z tej samej rośliny co herbata czarna, ale nie jest poddawana procesowi fermentacji. Dzięki temu zachowuje większość właściwości świeżych liści. Napój zrobiony z herbaty zielonej ma słomkową lub jasnozieloną barwę, cierpki i trawiasty smak. Dla tych, którym nie odpowiada tradycyjny smak, dostępne są warianty smakowe. Herbata zielona zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na zdolność spalania tkanki tłuszczowej.

Herbata czerwona 

Herbata pu-erh zwana jest w Polsce herbatą czerwoną. Uważana jest za najbardziej smaczną i aromatyczną herbatę. Podstawą jej produkcji jest herbata zielona maocha, gatunek Camelli sinensiv, rosnącej w górskiej prowincji Chin Yunnan. Liście herbaty są krótko suszone i poddane procesowi post-fermentacji. Herbata pu-erh daje nam aromatyczny napój, o głębokim, ciemnym kolorze i smaku określanym jako ziemisty.

Herbata czerwona dostępna jest jako:

maocha (surowa zielona herbata, z której robi się pu-erh)

skompresowana maocha, ceniona przez smakoszy

dojrzała lub ugotowana pu-erh

postarzana

Opinia jakoby czerwona herbata spalała tkankę tłuszczową jest jak dotąd nie potwierdzona przez badania kliniczne. Wykazuje podobne właściwości jak leki obniżające cholesterol. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, niszczy wolne rodniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwory oraz przyspieszające procesy starzenia. W medycynie chińskiej herbata pu-erh była stosowana do oczyszczenia organizmu z toksyn, przy przeziębieniach, kłopotach trawiennych, miażdżycy i kacu.

Herbata oolong

Zwana jest także herbatą "czarnego smoka", ulung, wulung lub herbatą szmaragdową. Produkowana jest w Chinach i na Tajwanie. Na Zachodzie i w Polsce prawie nieznana. Powstaje w wyniku połowicznej fermentacji i prażeniu, które zmniejsza kwaśny i cierpki smak herbaty. Napar z herbaty oolong w zależności od gatunku może mieć kolor jasnożółty, jasnozielony lub brązowy. Ma słodkawy, owocowy lub świeży kwiecisty smak.

Herbata biała

Swoją nazwę zawdzięcza srebrnobiałym włoskom pokrywających paki rośliny. Ze względu na dużą ilość prozdrowotnych polifenoli zwana jest "eliksirem młodości". Do jej produkcji wykorzystuje się pąki lub młode liście herbaty chińskiej, które podlegają procesowi więdnięcia i suszenia. Ma delikatny, subtelny smak i jasnożółtą barwę. W Polsce można kupić oryginalną białą herbatę z Chin oraz mieszanki białej herbaty z różnymi owocami: malinami, granatem, cytryną lub owocami leśnymi. Ze względu na sposób produkcji, ten rodzaj herbaty należy do jednych z najzdrowszych herbat.

Herbata yerba mate

To napój pochodzący z Ameryki Południowej. Przyrządza się go z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Ze względu na trawiasty i ziołowy aromat przypomina herbatę zieloną. Do picia yerba mate potrzebna jest calebasse - naczynie z którego pije się herbatę oraz bombilla czyli rurka.

Popularnymi rodzajami yerba mate są:

Elaborada con palo o delikatnym smaku, przygotowana z gałązek ostrokrzewu

Sin palo przyrządzana z liści, bardzo mocna

Barbacua (wędzona) dymem palonego drewna, dzięki czemu herbata nabiera drewnianego smaku i aromatu

Tostada - przyrządzona z pieczonych liści yerba mate. Napój ma słodki smak i pozbawiony jest cierpkości

Yerba mate nie należy do zdrowych napojów. Różne badania wykazały, że spożywanie dużej ilości napoju może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej, przełyku, krtani, głowy, płuc i nerek.

Herbaty ziołowe

Przygotowywane z ziół i kwiatów są bardzo chętnie spożywane ze względu na właściwości zdrowotne, np. herbata miętowa pomaga na dolegliwości żołądkowe, herbata z pokrzywy łagodzi objawy alergii i symptomy przerostu prostaty, a herbata z hibiskusa obniża ciśnienie.

Herbaty owocowe

Są robione z suszu owocowego, często z dodatkiem suszu kwiatowego. Nie zawierają liści herbaty. Chętnie spożywane ze względu na bogate aromaty i smaki oraz zawarte w nich witaminy.