Jak upiec soczystą pierś z kurczaka? Przepis na soczystą pierś z kurczaka [WIDEO]
Jak upiec pierś z kurczaka, by była nie tylko zdrowa, lecz także smaczna i soczysta? Pierś kurczaka to ważny składnik zdrowej diety - nietłusta i lekkostrawna, pełna witamin, składników mineralnych i pełnowartościowego białka. Wypróbuj nasz przepis na soczystą pierś z kurczaka.
Spis treści
- Pierś z kurczaka zamarynuj, by skruszała
- Pierś z kurczaka: jak zamknąć soki w środku?
- Podwójna panierka na piersi z kurczaka
- Odpowiednie rozklepanie mięsa
- Soczysta duszona pierś
- Pierś z kurczaka: sposoby pieczenia
Nasze sposoby na soczystą pierś z kurczaka:
- 1. Marynowanie piersi z kurczaka
- 2. Zamykanie soków w środku
- 3. Podwójna panierka na piersi z kurczaka
- 4. Odpowiednie rozklepanie piersi
- 5. Soczysta duszona pierś
- 6. Sposoby pieczenia piersi z kurczaka
Białe mięso, a więc także pierś z kurczaka, jest z natury dość suche. Warto znać sztuczki, które pomogą przyrządzić je tak, by mimo to pierś z kurczaka była miękka i soczysta.
Pierś z kurczaka zamarynuj, by skruszała
Mięso, czy to przeznaczone do duszenia, czy do smażenia lub pieczenia, będzie bardziej kruche i delikatne, jeśli wcześniej zostanie potraktowane marynatą. Marynowanie w ziołach i innych przyprawach dodaje mięsu przede wszystkim smaku. Składnikiem każdej profesjonalnej marynaty jest także element kwaśny, który ma sprawić, że mięso skruszeje. Takim składnikiem może być np. sok z cytryny, musztarda albo ocet winny, ale może być też alkohol (np. białe wino, kieliszek wódki). Prócz tego dodajemy do marynaty olej – mieszamy wszystko razem i tą mieszanką smarujemy lub zalewamy mięso. Powinno kruszeć w lodówce przynajmniej przez noc.
Pierś z kurczaka: jak zamknąć soki w środku?
Aby mięso było soczyste, trzeba zapobiec uciekaniu wilgoci ze środka. Osiągniemy to na kilka sposobów. Jeśli pierś z kurczaka ma być smażona lub duszona, trzeba na samym początku sprawić, by ścięło się białko na zewnętrznej powierzchni mięsa.
Podwójna panierka na piersi z kurczaka
Filety z piersi kurczaka przeznaczone do smażenia warto panierować w tzw. podwójnej panierce, czyli najpierw obtoczyć w mące, potem w surowym jajku, a następnie w bułce tartej. Panierka stanowić będzie dodatkową osłonę przed wysuszeniem, pod warunkiem jednak, że patelnia, na której smażymy, oraz tłuszcz na patelni będą dobrze rozgrzane (sprawdzisz to, rzucając na tłuszcz odrobinę tartej bułki - jeśli zacznie skwierczeć, tłuszcz jest dobrze rozgrzany). Gdy mięso się zrumieni z obu stron, można dosmażyć je na małym ogniu
Odpowiednie rozklepanie mięsa
Przed usmażeniem nie należy mocno rozklepywać mięsa metalowym tłuczkiem, gdyż to uszkadza włókna i powoduje, że wilgoć łatwiej ucieka podczas smażenia. Filety wystarczy nieco ugnieść dłonią lub drewnianym wałkiem do ciasta.
Soczysta duszona pierś
Jeśli pierś z kurczaka chcemy dusić, także smażymy ją wstępnie krótko na ostrym ogniu (bez panierki), po czym podlewamy niewielką ilością wody lub rosołu, przykrywamy naczynie i dusimy jeszcze ok. 30 minut na niewielkim ogniu.
Pierś z kurczaka: sposoby pieczenia
Jeśli piersi z kurczaka mają być upieczone, również można je wstępnie obsmażyć. Kto jednak nie lubi w mięsie tej dodatkowej ilości tłuszczu, która wnika do mięsa podczas smażenia, może zastosować inne techniki, które pozwolą uniknąć wysuszenia mięsa w trakcie pieczenia.
Mięso można upiec w foliowym rękawie, do którego wkładamy mięso i ewentualne dodatki (np. odrobinę marynaty, warzywa, suszone owoce) i zapinamy z obu stron specjalnymi klipsami. Tak opakowane piersi kurczaka wkładamy do naczynia do pieczenia albo układamy na blasze, wstawiamy do gorącego piekarnika i pieczemy 30-35 minut.
Piersi kurczaka można także upiec w folii aluminiowej – osączone z marynaty, owijamy szczelnie (każdą z osobna) w folię, wkładamy do brytfanny, podlewamy odrobiną wody i pieczemy 20-25 minut.
Do pieczenia można także zastosować tzw. garnek rzymski. Jest to specjalne naczynie z porowatej gliny, które przed pieczeniem trzeba wymoczyć w wodzie. Ścianki naczynia nasiąkają wodą, która paruje podczas pieczenia; dzięki temu mięso piecze się na parze, we własnych sokach. Mięsa nie trzeba niczym podlewać, nie trzeba też dodawać tłuszczu, natomiast inne dodatki, np. warzywa, grzyby, są mile widziane, ponieważ wzbogacają smak potrawy.