Właściwości zdrowotne musztardy. Warto jeść musztardę - nie tylko po obiedzie

2022-06-22 14:44

Powiedzonko „musztarda po obiedzie” oznacza coś, co pojawiło się za późno, powodując jakąś stratę. Jak musztarda po obiedzie. Dlaczego musztarda powinna towarzyszyć posiłkom? Musztarda ma wiele cennych właściwości - sprawdź jakich!

Musztarda
Autor: Shutteratock Musztarda po obiedzie? Nie! Musztarda do wszystkiego.

Spis treści

  1. Skąd pochodzi musztarda?
  2. Co kraj to... musztarda
  3. Rodzaje musztardy

Skąd pochodzi musztarda?

Musztardę zawdzięczamy Rzymianom z początków naszej ery. Legenda głosi, że kiedyś podczas uczty zemdlała jedna z rzymskich dam. Ktoś chciał ją szybko ocucić i wlał ocet do naczynia ze zmielonym pieprzem – tak przynajmniej sądził. Powstała z tego aromatyczna mieszanka, która szybko damę ocuciła i znalazła się w centrum zainteresowania. Owym pieprzem okazała się jednak mączka gorczycy. Musztarda szybko stała się ważnym dodatkiem do jedzenia i wraz z rzymskimi legionami zawędrowała najpierw do różnych regionów Europy i Azji.

Co kraj to... musztarda

Gorczyca jest rośliną z rodziny kapustowatych. Jej ziarnom przypisuje się nie tylko walory smakowe, ale również właściwości lecznicze. Łagodzi dolegliwości reumatyczne, przyspiesza trawienie tłuszczu, obniża ciśnienie krwi i ma działanie antybakteryjne. Gorczyca zawiera również sporo witaminy C. Ostatnio pojawiły się też pogłoski o jej wpływie na poprawę potencji u mężczyzn. To wszystko tłumaczy i uzasadnia używanie musztardy nie tylko jako dodatku smakowego do potraw. Tym bardziej, że mnogość jej odmian sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Różnice w smaku musztardy zależą od gatunku gorczycy, stopnia rozdrobnienia ziaren i dodatków.  

Rodzaje musztardy

  • Musztarda tzw. stołowa – najbardziej klasyczna receptura, może być łagodna lub pikantna. 
  • Musztarda dijon – zamiast octu dodaje się do gorczycy białe wino, jest bardzo ostra. 
  • Musztarda francuska – jej drugim składnikiem jest ocet winny, charakterystycznym elementem są ziarna gorczycy w całości, zazwyczaj ma łagodny smak. 
  • Musztarda rosyjska – jest robiona z dodatkiem czarnej gorczycy, która nadaje bardzo ostry smak. 
  • Musztarda kremska – jest przeciwieństwem rosyjskiej, ziarna gorczycy są bardzo drobno zmielone, jest delikatna i słodkawa w smaku. 
  • Musztarda bawarska – dla amatorów połączenia smaków pikantnego ze słodkim.
  • Musztarda sarepska – jej składnikiem jest gorczyca sarepska (głównie uprawiana w Rosji), ma widoczne połączenie jasnych i ciemnych ziaren, nie należy do ostrych musztard, ale do łagodnych też nie.

Niezależnie od tradycyjnych składników do musztard dodaje się również inne elementy, jak np. chrzan, miód czy kurkumę i inne zioła lub przyprawy.   

Uwaga! Zdarza się, że otwarte słoiki z musztardą długo przechowujemy w lodówce, bo nawet gdy ma inną konsystencję, po wymieszaniu wraca do pierwotnego wyglądu. Z powodu ostrego smaku nie wyczuwa się oznak jej zepsucia. Eksperci jednak twierdzą, że musztardę do spożycia dyskwalifikuje wytrącająca się wodnisto-oleista ciecz na powierzchni, nie mówiąc o plamkach pleśni czy śladach fermentacji.

Gorszy smak, gdy sosu brak! Czy znasz te sosy?

Pytanie 1 z 11
Tabasco
Zdjęcie