Jak zrobić octy smakowe? Do czego można używać octu?

2016-11-14 12:49

Ocet to wynik fermentacji octowej alkoholu, stąd prawdziwe octy to ocet spirytusowy lub winny. Inne odmiany octu to efekt stosowanych dodatków. Ocet w nadmiarze szkodzi, ale jako przyprawa do potraw podkreśla ich smak i pobudza apetyt. Przydaje się też w gospodarstwie domowym. Jak domowym sposobem zrobić ocet aromatyzowany?

octy-smakowe.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Octy smakowe najlepiej robić samodzielnie - proponujemy kilka aromatycznych wersji

Spis treści

  1. Octy smakowe krok po kroku
  2. Ocet dobry na wszystko

Ocet spirytusowy wytwarzany w Polsce jest najczęściej 10-procentowy, octy winne (czyli powstające z fermentacji wina białego lub czerwonego) są słabsze – 6-procentowe. Produkuje się jeszcze octy z zagęszczonego moszczu owocowego, a najbardziej znany jest w tej grupie ocet balsamiczny (z moszczu winogronowego) i jabłkowy. Ocet ryżowy wytwarzany jest z gorszych gatunków sake (ma już z natury smak słodko-kwaśny). 

Ocet z powodu ostrego i kwaśnego smaku jest dodawany do potraw w różnym celu - zakwaszenie lub podkreślenie smaku. Dla tej drugiej funkcji wymyślono octy smakowe, do których dodaje się przyprawy lub zioła, a nawet słodzi je miodem.

Octy smakowe krok po kroku

Wykonanie octu smakowego jest tak proste, że najlepiej robić je samemu wedle własnych upodobań. Do tego wykorzystuje się zazwyczaj ocet spirytusowy, ale niektórzy używają też octów winnych. Do aromatyzowania octu przydają się przyprawy i zioła, które same w sobie są mocne w smakach i aromatach: rozmaryn, bazylia, tymianek, czosnek, cebula, cytryna, orzechy, pieprz, estragon, liść laurowy. 

Poniżej przykładowe mieszanki i dodatki, podane w proporcjach na 1 litr octu spirytusowego. Mieszanki są gotowe po 14 dniach. Wtedy trzeba je już tylko przecedzić - poza octem szafranowym.

Ocet ziołowy – mieszanka: garść świeżych listków estragonu, 1 ostra papryczka, 1 pokrojona w kostkę cebula, 3 gałązki natki pietruszki, kilka ziarenek czarnego pieprzu, można też dodać kiść czarnego bzu (nie trzeba obrywać owoców).

Ocet szafranowy – szczypta szafranu, dzięki któremu ocet zabarwi się na intensywny żółty kolor.

Ocet laurowy – potrzeba w zależności od wielkości 5-6 listków dużych, 10-12 mniejszych.

Ocet melisowy – 10 dkg świeżych listków melisy, które nadadzą octowi cytrynowy aromat.

Ocet rozmarynowy – 5 dkg świeżego rozmarynu lub łyżeczka suszonego. Pamiętajmy, że susz rozmarynowy ma mocniejszy smak i aromat od świeżego rozmarynu.  

Ocet dobry na wszystko

Poza wykorzystaniem octu jako dodatku do sosów i sałatek w kuchni używany jest do marynat, czyli konserwowania np. ogórków, pikli z młodych warzyw czy grzybów. Tradycjonaliści stosują ocet do macerowania mięsa i ryb przed smażeniem lub pieczeniem (mięso szybciej przechodzi smakami przypraw i staje się miękkie). 

Ocet jest świetny w roli odkamieniacza czajników (zamiast chemii) i urządzeń sanitarnych. W dawnych domowych sposobach służył również jako środek czyszczący i dezynfekujący. Miał też zastosowanie w kopalniach, gdyż skały oblane octem po jakimś czasie rozpadają się.