Awokado - kalorie i właściwości smaczliwki. Dlaczego warto jeść awokado?

2023-04-13 13:23

Mimo dużej zawartości tłuszczu, awokado jest naszym apetycznym sojusznikiem w walce o lepsze zdrowie. Co zawiera awokado? Dowiedz się o nim więcej i naucz się wykorzystywać je w kuchni.

Awokado
Autor: Shutterstock Właściwości awokado trudno przecenić - jest smaczne i bardzo zdrowe.

Spis treści

  1. Czy awokado jest zdrowe?
  2. Awokado - działanie
  3. Awokado - kalorie
  4. Awokado - właściwości
  5. Jakie awokado wybierać?
  6. Co zrobić z awokado?
  7. Jak zrobić guacamole?
  8. Awokado dla urody

Na krajowe awokado nie mamy co liczyć, ponieważ dojrzewają one jedynie w słońcu, w klimacie tropikalnym. Owoce dostępne na naszym rynku trzeba dobrze oceniać, czy rzeczywiście są dojrzałe, czy zostały zerwane zielone, by nie zepsuć się w transporcie. Te pierwsze będą oczywiście lepiej smakować. Dobry owoc powinien mieć skórkę bez żadnej skazy, musi też być wyczuwalnie miękki. Żeby po obraniu miąższ nie ściemniał, trzeba owoc skropić cytryną.

Awokado - kalorie i właściwości smaczliwki. Dlaczego warto jeść awokado?

Czy awokado jest zdrowe?

Zielony owoc w kształcie gruszki pochodzi z Ameryki Południowej. Jego zwyczajowa nazwa to smaczliwka amerykańska. Jego cechą charakterystyczną jest tłusty, jasnozielony miąższ, dlatego bywa także nazywany owocem maślanym. Dojrzałe awokado ma miękką konsystencję i daje się łatwo rozsmarowywać. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości tłuszczu, która może sięgać nawet 30%. W związku z tym awokado jest wysokokaloryczne, ale nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ tłuszcz zawarty w owocu jest bardzo łatwo przyswajalny dla organizmu i należy do dobrych dla nas tłuszczów nienansyconych. Zalecane jest stosowanie awokado jako zamiennika masła – szczególnie osobom z miażdżycą i nadciśnieniem. Mają też działanie przeciwutleniające i właściwości chroniące przed zachorowaniem na raka. Poza tym zielony owoc posiada znikomą ilość cukrów i jest bogatym źródłem białka, karotenów, witamin z grupy B, oraz K, E , H i PP. Jest zalecany jako składnik diety w walce z anemią, nadciśnieniem i przy problemach z trawieniem.

Awokado - działanie

Awokado obniża poziom cholesterolu, polecane jest także osobom chorującym na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów. Badania przeprowadzone w Japonii wykazały pozytywny wpływ spożywania awokado na wątrobę porażoną wirusowym zapaleniem wątroby typu C i wirusem HCV. Awokado pomaga też zapobiegać chorobom układu krążenia i serca. Dzięki zawartości witamin z grupy B (szczególnie B6) oraz E jest także wykorzystywane w leczeniu impotencji, stresu i zaburzeń miesiączkowania u kobiet.

Awokado - kalorie

Awokado jest jednym z owoców o największej liczbie kalorii - 100 g jego miąższu dostarcza organizmowi aż 160 kcal. Ma jednak niski indeks glikemiczny i tak wiele substancji odżywczych, że nie należy się go obawiać nawet będąc na diecie niskokalorycznej.

Awokado - właściwości

Awokado jest smaczne i pożywne. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niezwykłe ma działanie zdrowotne. Co jest takiego szczególnego w tym egzotycznym owocu?

Awokado to niewątpliwie składnik zdrowej diety. Ma niewielką ilość cukru, więc jest znakomitym owocem dla cukrzyków. 

Ma sporo magnezu, więc polecany jest osobom ze skłonnościami do nerwic i stresów. Znajdziemy w nim również sporo potasu, który reguluje ciśnienie oraz kwas tłuszczowy omega-3, który jest zbawiennych dla serca.  

W awokado znajdziemy witaminy C, E, A oraz nieco witamin z grupy B. 

Dla osób z chorobami krążenia owoc jest zalecany, ponieważ zawiera kwas oleinowy obniżający cholesterol, ale również zmniejszający ryzyko nowotworów piersi oraz prostaty. 

Dzięki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na oczy. Ma również działanie przeciwzapalne, a to za sprawą fitozwiązków, czyli polifenoli i flawnoidów. 

Zawiera również kwas foliowy, który zalecany jest szczególnie dla kobiet w ciąży oraz błonnik wspomagający układ trawienny.

Z uwagi na zawartość łatwo przyswajalnych tłuszczów, duży zasób wartości odżywczych, a jednocześnie zawartość substancji działających przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, awokado jest wartościowym elementem diety w rekonwalescencji dzieci i dorosłych.

Awokado od dawien dawna jest uznawane za silny afrodyzjak!

Jakie awokado wybierać?

Awokado powinno być miękkie, ale nie przejrzałe – o ciemnozielonej, gładkiej lub chropowatej skórce bez ziemistych plam. Twarde awokado zmięknie, jeżeli włożymy je do papierowej torby z dojrzałym jabłkiem i pozostawimy w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że miąższ awokado jest bardzo wrażliwy na utlenianie i po obraniu bardzo szybko brązowieje. Dlatego rozkrojony owoc trzeba skropić oliwą lub cytryną, by pozostał apetycznie zielony.

Niedojrzałe awokado: co z nim zrobić? Sposób na twarde awokado

Co zrobić z awokado?

Światową sławę zrobiła charakterystyczna dla kuchni meksykańskiej pasta guacamole, której głównym składnikiem jest awokado. Poza tym awokado możemy wykorzystywać jako substytut masła do smarowania, dodatek do sałatek, a także faszerować połówki owocu np. krewetkami lub wędzonym łososiem.

Jak zrobić guacamole?

Do guacamole potrzebne są dojrzałe awokado, oliwa, sok z limonki, kilka kropli tabasco, cukier i sól do smaku. W zależności od tego, jaką konsystencję pasty lubimy, możemy awokado pokroić w drobną kostkę, rozgnieść widelcem lub zmiksować. Zbyt gęstą pastę można rozrzedzić śmietaną lub jogurtem. Guacamole to świetny dip do kukurydzianych chipsów nachos lub sos do tortilli, quesadilli i innych specjałów kuchni meksykańskiej.

Awokado dla urody

Awokado stosowane jest także w kosmetyce. Maseczka z rozgniecionego miąższu natłuszcza skórę i łagodzi podrażnienia, jednocześnie dostarczając składników odżywczych. Składniki zawarte w awokado pobudzają produkcję kolagenu.