Azjatycki rosół z kaczki: oszczędny przepis z porcji rosołowej

Azjatycki rosół z kaczki: oszczędny przepis z porcji rosołowej

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Esencjonalny rosół z kaczej porcji rosołowej najlepiej smakuje z makaronem udon

Ocena: 5,0

Poziom: ŁATWY

Czas: 30 MINUT

Porcja dla: 6 OSÓB

Rosół z kaczki jest obłędnie smaczny. Jednak kaczka nie należy do taniego drobiu, dlatego warto wykorzystać dostępne w sklepach porcje rosołowe. Taka porcja na rosół zawiera korpus, skrzydła i szyjkę kaczki. Jest doskonałym źródłem soli mineralnych (zobacz niżej). Oto oszczędny przepis na rosół z kaczki po azjatycku. Pikantny, zdrowy, pyszny!

Składniki

Przygotowanie krok po kroku:

  • Zagotować 3 litry wody, dodać anyż, cynamon, ziele angielskie, gałkę muszkatołową i goździki, gotować 4-5 minut.

  • Dodać marchewkę, pietruszkę, suszone grzyby, gotować kolejne 5 minut.

  • Dodać cebulę, por, czosnek, rozgnieciony korzeń imbiru, rozgniecioną papryczkę i pieprz ziarnisty, gotować kolejne 5 minut.

  • Dodać kawałki kaczki, zmniejszyć ogień do minimalnego i gotować pod przykryciem przez 4-5 godzin.

  • Wyjąć warzywa i kości, rosół przecedzić, podawać z makaronem udon. Zobacz niżej: jak ugotować makaron udon

Wskazówki jak ugotować makaron udon?

Wyjąć makaron udon z opakowania i wrzucić go do garnka z wrzącą wodą. Delikatnie mieszać, aż makaron udon będzie elastyczny i porozdzielany na oddzielne wstążki. Powinno to zająć 1-2 minuty. Świeży makaron jest wstępnie ugotowany, więc trzeba uważać, aby go nie rozgotować. Opłukać i osuszyć makaron pod zimną wodą. Jeśli nie zostanie użyty od razu, skropić go odrobiną oleju, aby zapobiec sklejeniu się klusek.

Dlaczego warto gotować rosół na kaczych kościach?

Rosół na elementach kaczki - korpusie, skrzydłach i szyjce - to odżywczy rosół dla dzieci i młodzieży oraz osób aktywnych fizycznie. Dostarcza mnóstwa związków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Długie gotowanie na niewielkim ogniu wywaru na kościach uwalnia – składniki mineralne – potas, fosfor, magnez. Natomiast intensywne gotowanie kości, na mocnym ogniu, uwalnia wapń i żelazo. Buliony zawierają w dużych ilościach witaminy odporne na obróbkę cieplną, z grupy B rozpuszczalne w wodzie, a także rozpuszczalne w tłuszczach: A, E oraz beta-karoten.

Kto nie powinien jeść wywaru z kości?

Wywaru mięsnego oraz zup na nim przygotowanych nie powinny jeść osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, kamicę nerek i dnę moczanową. Związki purynowe obecne w wywarze podczas przemian w procesie trawienia ulegają rozkładowi do kwasu moczowego. Nadmiar kwasu moczowego we krwi sprzyja rozwojowy tych chorób, a nawet zaostrza ich objawy.

Ocena: 4
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).