Dżem z jeżyn - jak zrobić? Sprawdzony przepis na dżem jeżynowy
2023-08-02
średni
240 min
4
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Soczyste jeżyny pojawiają się w drugiej połowie lata i to najlepszy czas na przetwory. Owoce są też wtedy najsłodsze. Sprawdź, jak przygotować domowy dżem z jeżyn.
Jakie jeżyny na dżem i inne przetwory?
Na przetwory świetnie nadają się jeżyny leśne, dziko rosnące na nasłonecznionych polanach, o gładkiej, błyszczącej skórce. Pokryte błękitno-siwym nalotem popielice są zazwyczaj bardziej cierpkie. Działkowcy mogą też wykorzystać ogrodowe odmiany jeżyn. Takie owoce łatwiej zbierać, są większe i rosną na pędach mniej kolczastych niż jeżyny leśne. Niektóre odmiany uprawne mają jednak znacznie słabszy aromat niż jeżyny dzikie.
Przepis na dżem z jeżyn
SKŁADNIKI
- jeżyny
- cukier - 0,5 kg na każdy 1 kg jeżyn
- sok cytrynowy - 2 łyżeczki na 1 kg jeżyn
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Owoce ważymy, odrzucamy zepsute, płuczemy starannie. Przesypujemy do garnka, lekko uciskamy, by puściły sok i gotujemy.
- Kiedy owoce rozpadną się na jednolitą masę, dodajemy cukier i gotujemy dalej, cały czas mieszając. To ważne zwłaszcza pod koniec, gdy dżem gęstnieje i może się przypalić.
- W zależności od rozmiarów garnka gotowanie dżemu może zająć nawet kilka godzin. Pod koniec dodajemy po 2 łyżeczki soku cytrynowego na każdy kilogram owoców.
- Niektórzy dżem z jeżyn przecierają, żeby pozbyć się pestek, ale dżem z pestkami jest bardzo zdrowy dla przewodu pokarmowego. Wrzącą masę nakładamy do wyparzonych słoików, szybko zakręcamy.
- Słoiki odwracamy do góry dnem, przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy do wystygnięcia.
Beszamel: Jeżyny - właściwości odżywcze, zastosowanie jeżyn w kuchni