Cytryna: jakie jest zastosowanie soku z cytryny?

Cytryna: jakie jest zastosowanie soku z cytryny?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Sok z cytryny nie ylko dodaje smaku wielu potrawom, ale też świetnie zastępuje wiele chemicznych preparatów.

To, że cytryny, a szczególnie ich sok, są zdrowe, wpajane mamy od dziecka. Ale że sok z cytryny ma również szerokie zastosowanie praktyczne w życiu codziennym, o którym mało kto wie. Używając cytryny, można w wielu przypadkach wyeliminować różne środki chemiczne. Sprawdź, w jaki sposób.

Najwięcej zastosowań ma cytryna w przeróżnych zabiegach czyszczących. To dlatego, że ma kwaśny odczyn.

Domowe zastosowania cytryny i soku z cytryny

1. Plasterkiem cytryny (przez pocieranie) wyczyścimy srebrną biżuterię.

2. Sczerniałe elementy z miedzi wyczyścimy połówką cytryny, którą przedtem trzeba grubo pokryć solą.

3. Trudno jest usunąć rdzę z białych tkanin, ale warto spróbować cytrynowego sposobu – wkładamy plasterek cytryny między dwie warstwy tkaniny i przyciskamy go gorącym żelazkiem.

4. Cytryna ma zbawienny wpływ na dłonie poplamione owocami lub warzywami, tuszem z długopisu. Sok z cytryny likwiduje również przykre zapachy utrzymujące się na dłoniach np. po oprawianiu ryb surowych lub wędzonych. Kiedyś było modne wybielanie cytryną skóry rąk.

5. Wysuszona skórka cytryny w lniany woreczku będzie odstraszać w szafie mole, natomiast spleśniała skórka cytryny odegna mrówki.

6. Pamiętajmy również, że skropienie sokiem z cytryny jabłek, gruszek, pieczarek i selera powstrzyma ich ciemnienie.

7. Gdy skropimy cytryną mięso uznawane za ciężkostrawne, będzie ono lżejsze w trawieniu dla żołądka. W przypadku ryb sok z cytryny likwiduje ich charakterystyczny posmak i zapach (ryby najlepiej skropić na kilka godzin przed ich przyrządzaniem).

8. Soku z cytryny można również użyć zamiast kropli do nosa – w przypadku kataru lub zatkanych zatok wpuszczamy po kilka kropli soku 3 razy dziennie.

9. Cytrynę stosowano kiedyś na migreny – plasterki cytryny na skroniach lub kompres zmoczony sokiem na czole ciasno obwiązujemy przepaską na głowie.

Ocena: 3,8