Co zrobić z tarniny? Dżem tarninowy: sprawdzony przepis
Tarnina to pospolita nazwa śliwy tarniny (zwanej także tarką). Ta popularna w Polsce roślina, z której przygotowuje się przede wszystkim nalewki, może być także wykorzystywana do robienie przetworów na zimę. Podajemy przepis na pyszny dżem z tarniny.
Owoce tarniny - na zdrowie i... na przetwory!
Tarnina, tarka, a właściwie śliwa tarnina (Prunus spinosa), to popularna w Polsce roślina z rodziny różowatych. Najczęściej rośnie jako ciernisty krzew lub drzewko o wysokości do 4 metrów.
Kwiatom tarniny przypisuje się działanie lecznicze. Dzięki garbnikom działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbiegunkowo. Flawonoidy z kolei dają jej właściwości przeciwutleniające i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Natomiast glikozydy cyjanowodorowe w małych dawkach pobudzają układ oddechowy i układ trawienny, a także poprawiają samopoczucie.
Owoce tarniny nadają się nie tylko do robienia nalewek, lecz także do przetworów na zimę. Warto jednak pamiętać, aby owoce tarniny przeznaczone na ten cel były dojrzałe, zdrowe, a najlepiej lekko przemarznięte.
SKŁADNIKI
- 1 kg owoców tarniny
- 500 g cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Owoce dokładnie myjemy i drylujemy. Tak przygotowane należy przesypać cukrem i zostawić na noc.
- Następnego dnia należy je usmażyć, a potem już tylko przełożyć do gorących słoików, które odwraca się do góry dnem i pozostawia do ostygnięcia.
- W ten sposób uzyskujemy dość kwaśny i cierpki dżem tarninowy, który idealnie nada się jako dodatek do mięs, na kanapki i do różnorodnych wypieków.