Staropolski barszcz wigilijny: prosty przepis
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Aromatyczny barszcz wigilijny - najlepiej z uszkami - to w wielu domach obowiązkowy punkt w menu na Wigilię. Podajemy przepis na klasyczny barszcz czerwony gotowany na włoszczyźnie z dodatkiem suszonych grzybów. Staropolski barszcz wigilijny jest dzięki temu bardzo esencjonalny i wyjątkowo pyszny. Jest też wyjątkowo łatwy do przygotowania.
Tajemnicą pięknego koloru barszczu czerwonego jest lekkie zakwaszenie go oraz uwaga podczas podgrzewania barszczu. Należy go doprowadzić do wrzenia na małym ogniu i natychmiast wyłączyć ogień pod nim. Gdy barszcz za długo się gotuje, zbrązowieje.
Polecamy również inne przepisy na wigilijne barszcze:
Barszcz czerwony z kulebiakiem
Polecamy również inne przepisy na tradycyjne świąteczne zupy:
Moczka - śląska zupa piernikowa z bakaliami,
SKŁADNIKI
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Obrane, umyte i pokrojone jarzyny (w zależności od upodobania - w plastry, kostkę) wrzucamy do wrzącej wody i obgotowujemy.
- Następnie dodajemy pokrojone buraki, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. W tym samym czasie w drugim garnku gotujemy suszone grzyby.
- Gdy jarzyny i buraki odpowiednio zmiękną, a grzyby oddadzą smak i aromat wodzie, oba wywary łączymy, przelewając je przez sitko do wspólnego garnka.
- Następnie dodajemy odpowiednią ilość soku buraczanego (1 i 1/2 l wywaru = 1/2 l soku). Całość doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z ognia.
- Aby barszcz nabrał intensywniejszej barwy, dodajemy sok z jednego utartego, surowego buraka.
- Doprawiamy do smaku solą i cukrem, w razie potrzeby możemy barszcz zakwasić szczyptą kwasku cytrynowego.