Ten pyszny chleb piekę od lat. Jest świeży o wiele dłużej niż ten z piekarni
Dieta wegetariańska
Co zrobić, żeby chleb był świeży? Odpowiedzią na to pytanie jest przepis, który znajdziecie poniżej. Upieczony według niego domowy chleb jest nie tylko pyszny, ale i przez długi czas zachowuje świeżość. Wystarczy odpowiednio go przechowywać, aby zachował pyszny smak i cały czas smakował. Oto prosty przepis na zawsze świeży chleb wzbogacony czarnuszką.
Czy świeży chleb jest zdrowy?
Świeży chleb jest zdrowy, pyszny, ma chrupiącą skórkę i miękki środek. Właśnie taki jest bochenek, który piecze się według tego przepisu. Chleb ma przyjemny smak i składa się prostych produktów. Idealnie sprawdzi się w zdrowej i dobrze zbilansowanej diecie. W tym przepisie chleb piecze się z dwóch mąk – pszennej i żytniej. Ta druga jest bogata w składniki odżywcze i sprawia, że domowe wypieki zachowują miękką konsystencję. Chleb o wiele wolniej czerstwieje.
Wzbogacony ziarnami czarnuszki bochenek zyskuje jeszcze więcej dobroczynnych składników odżywczych. Przyprawa ta znana jest ze swojej prozdrowotnej mocy. To skarbnica witamin z grupy B oraz A, E i F. Jest bogata w cynk, wapń, żelazo, magnez, selen, potas i sód. Zawiera także kwasy tłuszczowe i wiele innych substancji odżywczych.
Jak upiec świeży chleb?
Pieczenie chleba w domu wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Przepis na pyszny i świeży chleb z czarnuszką nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać, aby na jego przygotowanie trzeba mieć nieco więcej czasu. To chleb na drożdżach, więc ciasto potrzebuje w sumie dwóch godzin na wyrośnięcie.
Jak więc upiec doskonały i zawsze świeży domowy chleb? Z tym przepisem jest to proste zadanie. Nawet osoby, które do tej pory unikały pieczenia chleba w domu, poradzą sobie na medal.
- 1. krok – przygotowanie zaczynu drożdżowego
- 2. krok – wymieszanie składników suchych
- 3. krok – połączenie składników suchy z zaczynem drożdżowym
- 4. krok – odstawienie ciasta do wyrośnięcia
- 5. krok – wyrobienie ciasta i uformowanie bochenka
- 6. krok – odstawienie ciasta do drugiego wyrośnięcia
- 7. krok – upieczenie chleba w piekarniku
Jak przechowywać chleb?
Pyszny chleb, który z łatwością upieczecie według tego prostego przepisu, zachowuje świeżość o wiele dłużej niż pieczywo z piekarni czy ze sklepu. Odpowiada za to nie tylko dodatek mąki żytniej, ale i sposób przechowywania. Upieczony i ostudzony chleb najlepiej zawinąć w kuchenną ściereczkę lub schować do lnianego woreczka. Dzięki temu prostemu zabiegowi chleb zachowa świeżość przez dłuższy czas. To także zabezpieczenie przed wilgocią i pleśnią. Owinięty ściereczką chleb można dodatkowo schować do plastikowego woreczka, ale nie należy go zamykać.
SKŁADNIKI
- 300 g mąki pszennej
- 300 g mąki żytniej
- 500 ml letniej wody
- 50 g świeżych drożdży
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki czarnuszki
- 2 łyżeczki soli
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Do miski wlać wodę i 3 łyżki oliwy z oliwek. Dodać pokruszone drożdże i wsypać cukier. Wymieszać, rozcierając składniki łyżką. Odstawić na 10 minut.
- Do większej miski wsypać obie mąki, sól i czarnuszkę. Wymieszać.
- Wlać 3/4 zaczynu drożdżowego. Wymieszać do połączenia składników, stopniowo dolewając zaczyn drożdżowy, jeżeli ciasto jest zbyt gęste.
- Za pomocą łyżki z ciasta uformować kulę i pozostawić w misce. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę.
- Wyrośnięte ciasto przełożyć na blat posypaną mąką i wyrabiać 10 minut. W połowie wyrabiania posmarować ciasto chlebowe oliwą z oliwek.
- Z ciasta uformować bochenek i przełożyć na sitko wyłożone ściereczką. Wierzch posmarować oliwą z oliwek i oprószyć mąką. Przykryć ściereczką i odstawić na 1 godzinę.
- Naczynie żaroodporne z pokrywką lub żeliwny garnek wstawić do piekarnika i rozgrzać do 220 stopni C.
- Chleb ostrożnie przełożyć na papier do pieczenia, a następnie do naczynia i przykryć pokrywką. Wstawić do piekarnika i piec 20 minut.
- Zmniejszyć temperaturę do 200 stopni C. Zdjąć pokrywkę i piec 40 minut.
- Wyjąć z piekarnika, ostrożnie wyjąć z naczynia i odstawić do całkowitego ostygnięcia.
- Po upieczeniu owinąć chleb ściereczką i przechowywać w otwartym woreczku foliowym w temperaturze pokojowej.
- Podawać na śniadanie, do obiadu i na kolację.