Chleb drożdżowy z jabłkiem i prażonymi migdałami. Jego sekretem jest czas wyrastania

chleb z jabłkami i migdałami
Autor: Shutterstock Chleb drożdżowy z jabłkiem i prażonymi migdałami to obłędne domowe pieczywo.
łatwy
15 min
6

Dieta wegetariańska

Czy chleb na drożdżach jest dobry? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest ten sprawdzony przepis. Chleb drożdżowy z dodatkiem jabłka i prażonych migdałów smakuje pysznie. Jego skórka jest chrupiąca, a środek miękki. Swój smak i konsystencję zawdzięcza czasowi wyrastania. Poznajcie łatwy przepis na pyszny chleb drożdżowy z jabłkiem i migdałami.

Czy chleb na drożdżach jest zdrowy?

Chleby drożdżowe są lekkostrawne i nie podrażniają układu pokarmowego. Są bogate w minerały jak fosfor, potas, żelazo, cynk, magnez, wapń.

Warto wiedzieć, że drożdże zawierają wiele cennych substancji odżywczych i pozytywnie wpływają na zdrowie. Są źródłem witamin z grupy B, które korzystnie działają na układ nerwowy, wspomagają odporność i przemianę materii. Dzięki zawartości błonnika obniżają poziom glukozy, spowalniają trawienie węglowodanów i wchłanianie cholesterolu. Błonnik zapewnia także uczucie sytości. Drożdże to również zastrzyk dla urody. Zapobiegają wypadaniu włosów i zapewniają piękną i gładką skórę.

Czy chleb pieczony na drożdżach jest więc zdrowy? Oczywiście, że tak. Jeżeli nie ma medycznych przeciwwskazań, pieczywo drożdżowe może być jednym ze stałych elementów codziennego jadłospisu.

Jak zrobić chleb na drożdżach?

Przepis na pyszny drożdżowy chleb z chrupiącą skórką, jabłkiem i prażonymi migdałami jest bardzo łatwy. Przygotowanie ciasta trwa kilka minut. Kluczowy jest natomiast czas wyrastania. Ciasto powinno rosnąć w ciepłym miejscu przez 8 godzin. W tym czasie nie tylko zwiększy swoją objętości, ale i po upieczeniu chleb będzie smakował wybornie. Jak więc zrobić chleb na drożdżach?

Do dużej miski przesiewa się wszystkie mąki, czyli orkiszową, żytnią i pszenną. Dodaje się do nich drożdże, starte jabłko i prażone migdały oraz pozostałe składniki. Po wymieszaniu ciasto odstawia się do wyrośnięcia. Jak długo powinien rosnąć chleb na drożdżach? W tym przepisie ciasto na chleb drożdżowy rośnie 8 godzin. Najlepiej przygotować ciasto wieczorem, a upiec rano. W czasie nocy pięknie wyrośnie. Następnie ciasto przekłada się do formy i odstawia do ponownego wyrośnięcia, ale tylko na 45 minut.

Jak długo piec chleb w piekarniku?

Chleb drożdżowy z dodatkiem jabłka i prażonych migdałów przygotowany według tego sprawdzonego przepisu piecze się w piekarniku. Formę keksówkę wstawia się do nagrzanego wcześniej piekarnika. Temperatura powinna wynosić 250 stopni, ale po wstawieniu chleba zmniejsza się ją do 200 stopni. Chleb piecze się przez godzinę. Po upieczeniu formę należy wyjąć z piekarnika i odstawić na kilka minut. Następnie ostrożnie przekłada się bochenek z formy na deskę lub kratkę i zostawia do całkowitego ostygnięcia.

SKŁADNIKI

  • 250 g wody
  • 250 g mąki orkiszowej chlebowej
  • 200 g grubo startego jabłka
  • 100 g mąki żytniej gruboziarnistej
  • 100 g mąki pszennej chlebowej
  • 75 g prażonych migdałów
  • 25 g ciemnego cukru trzcinowego
  • 3 g drożdży
  • 9 g soli

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Do miski przesiać wszystkie mąki. Wsypać drożdże, cukier, prażone migdały i sól. Dodać starte na tarce jabłko i wlać wodę. Wymieszać, aż składniki się połączą w jednolite ciasto.
  • Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce bez przeciągów na 8 godzin.
  • Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić i przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Formę przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na 45 minut.
  • Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 250 stopni C, a następnie obniżyć temperaturę do 200 stopni C. Piec około 60 minut.
  • Formę wyjąć z piekarnika i odstawić na 10 minut. Ostrożnie wyjąć chleb i przełożyć na kratkę. Odstawić do całkowitego ostygnięcia.
  • Podawać na śniadanie, kolację lub jako przekąskę.
Jak zrobić domowy chleb - przepis z Focaccia Ristorante
Anna Szulc-Górska
Redaktor

Dyplomowana dziennikarka z doświadczeniem w public relations. Wielbicielka zdrowego odżywiania, kuchni tajskiej i włoskiej. Fanka psychologicznych thrillerów, szwedzkich kryminałów, kina moralnego niepokoju i teleturniejów z wiedzy ogólnej. Skarbnica niepotrzebnych informacji. W przyszłości …

więcej