Jakie są rodzaje chleba? Chleb i pieczywo na świecie: od pity do tortilli

2016-09-16 13:36

Bez chleba trudno wyobrazić sobie dzień - chyba że ktoś jest właśnie na diecie Dukana lub kopenhaskiej i nie może jeść pieczywa i makaronów. Chleb w postaci znanych nam bochenków, bułek i rozmaitych placków znany jest pod każdą szerokością geograficzną. Jakie rodzaje chleba jada się na świecie? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Jakie są rodzaje chleba? Chleb i pieczywo na świecie: od pity do tortilli
Autor: thinkstockphotos.com Sprawdź, jakie rodzaje pieczywa jada się w różnych częściach świata

Spis treści

  1. Chleb biały i razowy
  2. Królestwo bułek
  3. Hinduskie pyszności
  4. Pita
  5. Tortille

Chleb biały i razowy

Dziś wiemy, że chleb z białej oczyszczonej mąki dostarcza głównie kalorii i tzw. szybkich węglowodanów. Ale kiedyś był synonimem bogactwa i wyższej pozycji społecznej. Teraz wektor dostatku odwrócił się o 180 stopni - to bogatsi częściej kupują pieczywo razowe, na zakwasie, bo jest droższe od białego.

Razowe chleby i bułki pieczone są z nieoczyszczonej (czyli zawierającej otręby) mąki. Mogą być pszenne, żytnie lub pszenno-żytnie albo orkiszowe (orkisz to przodek pszenicy, który nie znosi sztucznych nawozów).

Chleby orkiszowe zwykle mają dodatek innej mąki, w przeciwnym razie się rozpadają. Pieczywo razowe powinno mieć kolor szarobeżowy. Ciemnoczekoladowe chleby mają dodatek miodu lub karmelu. Są dostarczycielem kolejnych pustych kalorii, a przy tym tak ciemny kolor wcale nie oznacza, że chleb jest z mąki razowej. Trzeba więc czytać etykiety, by się nie nabrać.

Królestwo bułek

Kto nie próbował bagietki? To specjalność francuska. Nieprzyzwoicie biała, długa i chrupiąca bułka pszenna. Szarpie się ją na kawałki i je z przystawkami, maczając w oliwie lub z sałatką. Może też posłużyć do wyczyszczenia sosu z talerza z drugim daniem.

Francuskie pieczywo to także znany na całym świecie rogalik croissant z ciasta francuskiego, wymarzony dodatek do porannej kawy. Ale pod względem dietetycznym jest to ciasto, a nie pieczywo. Ciabatta to z kolei włoski przysmak - pszenny biały chleb, nieco spłaszczony. Po włosku "ciabatta" oznacza pantofel. To pieczywo znakomite do jedzenia z oliwą, a jeszcze lepsze do przyrządzania zapiekanych kanapek.

Focaccia, inny przysmak włoski, to z kolei coś pośredniego między chlebem a pizzą. Robi się ją z ciasta drożdżowego z dodatkiem ziół, np. rozmarynu i oliwek.

Hinduskie pyszności

Kuchnia Indii ma chyba najwięcej rozmaitych placków odgrywających rolę chleba. Najsłynniejszy jest chleb naan, czyli małe chlebki z mąki pszennej z dodatkiem klarowanego masła ghee i jogurtu.

Sporo jest w tej kuchni placków smażonych, a nie pieczonych, np. purisy z dodatkiem czarnuszki i szafranu albo pieczone na patelni chrupiące chapati, chleby paratha czy przypominające naleśniki dose. Serwuje się je z potrawami z ryżu albo dahli warzywnych czy z dodatkiem farszu.

Pita

Ten rodzaj chleba popularny jest w krajach śródziemnomorskich, zwłaszcza w Grecji i krajach arabskich. Robi się go z mąki pszennej i drożdży. Podczas pieczenia nadyma się jak balon, a potem opada. Gotowy chlebek ma kształt okrągłego placka składającego się z dwóch złączonych ze sobą warstw.

Na pustyni chleb piecze się bez dodatku drożdży - po prostu mąka, woda i odrobina soli. Z ciasta formuje się okrągły duży placek i wrzuca do żaru ogniska. Po upieczeniu i otrzepaniu z węgli wszyscy biją się o kawałki z najbardziej chrupiącą skórką. Wyjada się nim warzywne gulasze lepiej niż łyżką.

Tortille

Ta odmiana pieczywa pochodzi z Meksyku. Są to cienkie lub grubsze placki. Prawdziwe tortille piecze się ze specjalnej odmiany mąki kukurydzianej, ale są też tortille z mąki pszennej. Je się je do wszystkiego - czasem nadziewa rozmaitymi farszami.           

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE