Jogurtowa mizeria z rzodkiewki: przepis na chrupiącą surówkę

Chrupiąca mizeria z rzodkiewki
Autor: Shutterstock Mizeria z rzodkiewki jest chrupka i rześka
łatwy
15 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Chrupiąca mizeria z rzodkiewki to świeża i soczysta surówka. Swoją chrupkość zawdzięcza rzodkiewce, której nie solimy przed dodaniem sosu. Dzięki temu nie pozbywamy się wody i zachowujemy naturalną soczystość warzywa. 

Wiosenna rzodkiewka o łagodnym smaku zawsze cieszyła się powodzeniem. Jej zalety wychwalał Mikołaj Rej „To sobie z oną rozkoszą nasiejesz ziółek potrzebnych, rzodkiewek, sałatek, rzeżuszek, nasadzisz maluneczków, ogóreczków″. W kuchni francuskiej do dzisiaj rzodkiewkę serwuje się jako elegancką przystawkę. Świeży chleb z masłem suto obłożony plasterkami rzodkiewek podaje się na początku posiłku. 

Rzodkiewka jest niskokaloryczna - porcja 100 g korzenia rzodkiewki ma zaledwie 16 kalorii, a przy okazji jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Nie zawiera tłuszczu, składa się głównie z węglowodanów (w sporej części z cukrów prostych) z domieszką białka. Rzodkiewka jest dobrym źródłem witaminy C w diecie (najwięcej jest jej w liściach rzodkiewki). Zjadając ją dostarczamy organizmowi także sporej ilości potasu, witaminy B6, wapnia, magnezu i sodu. Więcej o właściwościach rzodkiewki.

Rzodkiewkę można dodać do twarożku. Można ją także smażyć, gotować i piec. Zobacz więcej przepisów z rzodkiewką w roli głównej.

SKŁADNIKI

  • 3 pęczki rzodkiewki
  • 1 pęczek grubego szczypiorku z cebulkami
  • 200 ml jogurtu
  • sól i pieprz

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Rzodkiewkę pokroić na plasterki.
  • Szczypiorek posiekać razem z cebulką.
  • Szczypiorek posolić i popieprzyć, odstawić na 15 minut.
  • Do szczypiorku dodać jogurt i wymieszać.
  • Jogurtem zalać rzodkiewkę, wymieszać i podawać.
Beszamel: Nowalijki – czy warto je jeść?
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej