Biorę te 3 składniki i wyrabiam ciasto. Staropolskie podpłomyki to pyszna przekąska
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Podpłomyki, czyli nieduże placki z trzech składników, to staropolski przysmak. Niegdyś zastępowały chleb i podawano je jako dodatek do wielu potraw. Warto do nich wrócić, ponieważ przygotowanie jest proste i nie wymaga wielu godzin w kuchni. Wystarczą trzy tanie produkty i patelnia. Zobaczcie, jak zrobić podpłomyki według tradycyjnego staropolskiego przepisu.
Czym są podpłomyki?
Podpłomyki to rodzaj pieczywa bez drożdży. Już w XV wieku zajadano się tym przysmakiem. Nazwa pochodzi od sposobu przygotowania. Niegdyś pieczono je pod płomieniem. Dziś wystarczy dobra patelnia pokryta powłoką zabezpieczającą przed przywieraniem.
Tradycyjne podpłomyki robi się z trzech składników. Do przygotowania ciasta wykorzystuje się mąkę, wodę i sól. Z jakiej mąki robi się podpłomyki? Najlepiej sprawdzi się mąka pszenna poznańska typ 500, ale równie dobre podpłomyki można zrobić z wrocławskiej i tortowej. W zdrowszej wersji idealna jest mąka orkiszowa lub pszenna pełnoziarnista.
Jak zrobić podpłomyki?
Przepis na podpłomyki jest prosty i szybki. Do przygotowania tego staropolskiego przysmaku nie jest potrzebne ani duże doświadczenie w robieniu domowego chleba, ani dużo czasu. Warto pamiętać, że wyrobione ciasto na podpłomyki powinno odpocząć przez pół godziny.
Jak więc robi się domowe podpłomyki według tego przepisu? To tylko parę bardzo łatwych kroków.
- 1. krok – wymieszanie wody z solą
- 2. krok – połączenie maki z mieszanką i wyrobienie gładkiego ciasta
- 3. krok – odstawienie ciasta na pół godziny, aby odpoczęło
- 4. krok – podzielenie ciasta i rozwałkowanie na cienkie placki
- 5. krok – usmażenie podpłomyków na patelni
Jak podawać podpłomyki?
Klasyczne podpłomyki z trzech składników są nie tylko smaczne, ale i mają wszechstronne zastosowanie. To dobry dodatek do potraw mięsnych i wegetariańskich. Urozmaicą obiad z gulaszem czy daniami jednogarnkowymi. Świetnie komponują się z różnymi serami, pastami do smarowania czy sosami. Idealnie sprawdzą się jako przekąska, do której można podać hummus lub pastę z twarogu. Można serwować je także na ciepło w towarzystwie owocowych dżemów i miodu. W każdej wersji podpłomyki przygotowane według tego przepisu są przepyszne.
SKŁADNIKI
- 300 g mąki pszennej
- 250 ml ciepłej wody
- szczypta soli
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Ciepłą wodę wymieszać z solą.
- Do miski przesiać mąkę i wlać mieszankę. Wymieszać, a następnie wyrobić jednolite ciasto.
- Wyrobione ciasto przełożyć do miski i przykryć folią spożywczą. Odstawić na 30 minut, aby odpoczęło.
- Ciasto przełożyć na blat i podzielić na mniejsze części. Każdą z nich rozwałkować na cienki placek. Nie muszą mieć regularnych kształtów.
- Mocno rozgrzać patelnię i smażyć na niej placki z obu stron po około 2 minuty, aż nabiorą złotego koloru. Usmażone podpłomyki przekładać na talerz. Można je przykryć, aby nie ostygły.
- Podawać jako dodatek do obiadu lub przekąskę.