Weź szparagi i włóż do słoika. Małosolne mogą się schować
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Czy szparagi można kisić? Oczywiście, że można. Chociaż sklepowe półki uginają się od gotowych słoiczków z zielonymi szparagami w zalewie, bez problemu można je zrobić w domu. Przepis na kiszone szparagi jest bardzo prosty i nie wymaga długich godzin w kuchni. Zobaczcie, jak zrobić domowe kiszone szparagi. Ta znakomita przekąska podbije niejedno podniebienie.
Kiszone szparagi – składniki
Do przygotowania słoików z pysznymi kiszonymi szparagami wykorzystuje się składniki, które są łatwo dostępne. Właśnie teraz sezon na szparagi jest w pełni. Nie potrwa zbyt długo, dlatego warto z niego korzystać i przyrządzić te pyszne szparagowe przetwory.
Na liście składników, które są niezbędne do zrobienia kiszonych szparagów w domu, znalazło się kilka produktów. Oprócz młodych i jędrnych szparagów znajdują się na niej dodatki i przyprawy, które świetnie podkręcają smak tej oryginalnej kiszonki. Można je kupić w prawie każdym sklepie, a wiele osób ma je zawsze w domu. Co więc jest potrzebne, aby przygotować słoiki z wybornymi kiszonymi szparagami?
- zielone szparagi
- czosnek
- chrzan
- koper
- woda
- przyprawy – sól, czarny pieprz w ziarnach, ziele angielskie, gorczyca
Do kiszenie szparagów najlepsze są wysokie słoiki ze szczelną pokrywką. Powinny być czyste, suche i na tyle wysokie, aby pionowo włożone szparagi nie wystawały i były całkowicie zalane solanką.
Jak zrobić kiszone szparagi?
Aromatyczne kiszone szparagi to smakowita i oryginalna przekąska. Przepis na zielone szparagi kiszone nie jest trudny. Przygotowanie jest banalnie proste i błyskawiczne. Wystarczy kwadrans, aby słoiki ze szparagami były gotowe. Niestety przepis ma jeden minus. Aby spróbować chrupiących szparagów ze słoika, trzeba poczekać kilka dni.
Jak więc ukisić szparagi? Z tym sprawdzonym przepisem jest to nie tylko bardzo łatwe, ale i ekspresowe.
- 1. krok – przygotowanie solanki
- 2. krok – umycie, osuszenie i pozbawienie zdrewniałych końcówek szparagów
- 3. krok – włożenie do słoików przypraw, czosnku, chrzanu i kopru oraz szparagów
- 4. krok – wlanie do słoików ze szparagami solanki
- 5. krok – odstawienie szparagów do zakiszenia na minimum pięć dni
Jak podawać kiszone szparagi?
Kiszone szparagi są pyszne i przyjemnie chrupiące. To niemała konkurencja dla ogórków małosolnych. Zielone szparagi ze słoika to wyjątkowo dobra i zdrowa przekąska. Sprawdzą się jako dodatek do dań obiadowych mięsnych i wegetariańskich. Doskonale komponują się z najróżniejszymi potrawami z grilla. Kiszone szparagi mogą być smacznym urozmaiceniem kanapek i składnikiem kolorowych sałatek.
SKŁADNIKI
- 1 litr gorącej wody
- 1 pęczek zielonych szparagów
- 1 główka czosnku
- 1 mały korzeń chrzanu
- 1 łodyga kopru z kwiatami
- 25 g soli
- 10 ziaren czarnego pieprzu
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki gorczycy
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Gorącą wodę wymieszać z solą. Odstawić.
- Szparagi umyć i osuszyć. Usunąć zdrewniałe końcówki, łamiąc szparaga w około 1/3 długości od końca.
- Do czystych i osuszonych wysokich słoików włożyć po 2 obrane ząbki czosnku, kawałek chrzanu i koper. Wsypać po kilka ziarenek czarnego pieprzu, gorczycy i ziela angielskiego.
- Do słoików pionowo włożyć szparagi. Wlać solankę, tak aby szparagi znajdowały się pod powierzchnią wody. Mocno zakręcić. Odstawić w zaciemnione miejsce na minimum 5 dni.
- Podawać jako przekąskę, dodatek do obiadu, potraw z grilla lub składnik sałatek.