Marmolada jabłkowa z cynamonem. Przepis na marmoladę z jabłek, idealną do naleśników, ciast i pieczywa
2024-10-15
łatwy
60 min
4
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Marmolada jabłkowa z cynamonem pasuje do wszystkiego. Może być nadzieniem do szarlotki, musem do naleśników lub podstawą sosu do pieczonego mięsa. Gdy jest urodzaj na jabłka, warto nadwyżki przetworzyć na pyszną marmoladę z jabłek.
Zalety marmolady z jabłek
- Bogactwo składników odżywczych: jabłka są źródłem witamin (C, A, E), minerałów (potas, wapń) oraz błonnika, co sprawia, że marmolada może być zdrową przekąską.
- Naturalny smak: marmolada z jabłek ma przyjemny, słodko-kwaśny smak, który pasuje do wielu dań i wypieków.
- Uniwersalność: można ją stosować jako dodatek do kanapek, naleśników, jogurtów, a także jako składnik ciast i deserów.
- Prostota przygotowania: domowa marmolada z jabłek jest łatwa do zrobienia, a do jej produkcji można wykorzystać sezonowe jabłka.
- Niski poziom kalorii: w porównaniu do niektórych innych przetworów owocowych, marmolada z jabłek często ma mniej kalorii, szczególnie gdy jest przygotowywana z mniejszą ilością cukru.
- Naturalne konserwanty: jeśli przygotujesz ją samodzielnie, możesz unikać sztucznych konserwantów i dodatków.
- Możliwość dostosowania: można eksperymentować z dodatkami, takimi jak cynamon, imbir czy orzechy, co pozwala na stworzenie unikalnych smaków.
- Wsparcie dla lokalnych producentów: kupując jabłka od lokalnych rolników, wspierasz lokalną gospodarkę i masz pewność co do jakości owoców.
Marmolada z jabłek to nie tylko pyszny, ale także zdrowy wybór!
SKŁADNIKI
- 2 kg jabłek
- 1 kg cukru
- 10 cm kory cynamonu
- sok z cytryny
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Jabłka umyć, obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć szypułki i gniazda nasienne. Od razu spryskać sokiem z cytryny, by jabłka nie ciemniały.
- Połowę jabłek włożyć do rondla, dodać 3 łyżki wody i rozgotować na małym ogniu, aż zamienią się w gęstą masę.
- Dodać cukier, pozostałe jabłka, korę cynamonową i smażyć na małym ogniu przez 30 minut, aż marmolada zgęstnieje. W trakcie gotowanie należy często mieszać, bo marmolada łatwo się przypala.
- Gdy masa zgęstnieje przełożyć gorący dżem do wyparzonych słoików, od razu zamknąć i postawić do góry dnem. Przykryć ściereczką. Pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
- Tak przygotowana marmolada nie wymaga pasteryzacji.
Beszamel: Jabłka - Dlaczego są zdrowe, czemu warto jeść jabłka?