Przepis na domowy dżem z fig. Jego smak podkręca ta przyprawa
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Figi to owoce września. Gdy nastanie ten pierwszy jesienny miesiąc, warto pokusić się o własnoręczne przygotowanie konfitury figowej. Dżem ze słodkich dojrzałych fig to świetny dodatek do deski serów, pieczywa, deserów czy owsianki. Wypróbujcie prosty przepis na wyborną konfiturę figową i cieszcie się dojrzałym smakiem jesieni.
Czy figi są zdrowe?
Figi to jedna z najstarszych roślin uprawianych na Ziemi. Świeżymi figami zajadali się już starożytni Grecy. Dziś figi są popularne w krajach śródziemnomorskich i dodaje je się do wielu potraw. Te egzotyczne owoce można bez problemu kupić w naszych sklepach. Sezon rozpoczyna się w lipcu i trwa do listopada.
Warto wiedzieć, że figi to wartościowe owoce. Zawierają nie tylko sporą dawkę witamin i minerałów, ale i korzystnie wpływają na zdrowie. Są bogate w błonnik oraz minerały, takie jak potas, magnez i wapń. Figi to dobre źródło antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Te smaczne owoce mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego i serca oraz dbają o kości. Zmniejszają poziom cholesterolu. Pomagają budować odporność. Figi mają niski indeks glikemiczny, dlatego bez obaw mogą je spożywać diabetycy.
Jak zrobić dżem z figi?
Co można zrobić ze świeżych fig? Konfitura figowa to dobry pomysł na wykorzystanie tych zdrowych i smacznych owoców. Jest pyszna, w sam raz słodka i łatwa do samodzielnego przygotowania. Lista składników nie jest długa. Znalazły się na niej tylko cztery artykuły spożywcze. Smak dżemu ze świeżych fig podkręca dodatek skórki i świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy oraz aromatycznego cynamonu.
Jak więc przygotować słoiczek pysznej domowej konfitury figowej? To bardzo łatwy przepis na smaczne przetwory z owoców. Przepis na dżem ze świeżych fig jest łatwy i szybki.
- 1. krok – pokrojenie fig
- 2. krok – ugotowanie fig z cukrem, skórką i sokiem z pomarańczy
- 3. krok – przełożenie dżemu figowego do słoiczków
Z czym podawać dżem figowy?
Pełen oryginalnego smaku dżem ze świeżych fig nie jest tak popularny w naszym kraju. Warto to zmienić, ponieważ konfitura figowa smakuje obłędnie i ma szerokie zastosowanie w przepisach kulinarnych. Pysznie komponuje się z pieczywem. Można dodawać ją do naleśników i placków. Sprawdzi się jako składnik ciast i ciasteczek. To również wyśmienity dodatek do deski serów. Smacznie łączy się z potrawami mięsnymi i można serwować ją do wędlin i pieczonych lub grillowanych mięs.
SKŁADNIKI
- 1 kg fig
- 200 g cukru
- 1 duża pomarańcza
- 1 czubata łyżeczka cynamonu
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Figi umyć, osuszyć, przekroić na osiem cząstek, a potem każdą cząstkę na pół.
- Zetrzeć skórkę z pomarańczy. Wycisnąć sok.
- Figi przełożyć do garnka. Dodać skórkę i sok pomarańczy. Wsypać cukier i cynamon. Wymieszać.
- Konfiturę gotować na średnim ogniu, często mieszając. Gdy się zagotuje, zmniejszyć ogień i gotować od 1 do 1,5 godziny, do uzyskania pożądanej gęstości.
- Gorącą konfiturę przełożyć do wyparzonych i suchych słoików. Od razu zakręcić, odwrócić do góry dnem i odstawić do ostygnięcia. Jeśli użyjecie innych słoików niż „twist-off”, to należy konfiturę pasteryzować. Jak to robić przeczytacie tutaj.