Kiszone pomidory - dobry przepis na kiszonkę z pomidorów
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Kiszone pomidory są niezwykle popularne na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Kiszenie wszystkich warzy (łącznie z arbuzem) to wschodni zwyczaj, u nas nieco zapomniany. A szkoda, bo to bardzo dobry sposób na zachowanie składników odżywczych w warzywach.
Kiszone pomidory
Ukiszone pomidory smakują, jak sałatka ze świeżych warzyw. W zależności od tego, czy doda się więcej czosnku, czy kopru, odpowiedni smak będzie dominować. Za wschodnią granicą kiszone pomidory podaje się na zakąskę. Już dziś zakiś pomidory na zimę według sprawdzonego przepisu!
Kiszenie warzyw
Kiszenie to stary wschodni zwyczaj na przechowywanie warzyw. Kiszone warzywa są także bardzo zdrowe, bo nie tracą witamin, za to stają się naturalnym probiotykiem. Kisić można bardzo wiele rodzajów warzyw. Poza popularnymi u nas ogórkami i kapustą, do kiszenia nadają się między innymi właśnie pomidory, a także marchew, rzodkiewka, buraki, papryka i wiele innych.
Przepis na kiszone pomidory
SKŁADNIKI
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Pomidory umyć i delikatnie nakłuć wykałaczką.
- Kłaść do słoików jak ogórki wraz z przyprawami.
- Zagotować wodę z solą, gorącą zalać pomidory, ponad powierzchnię warzyw.
- Zamknąć słoiki.
- Pozostawić na tydzień w kuchni, aby zaczęły fermentować. Po około 7 dniach burzliwa fermentacja ustanie. Wtedy można ich spróbować. Przechowywane w chłodnym miejscu zachowują jędrność przez 2 miesiące.
- Jeśli chcecie zachować ich smak na dłużej, możecie je pasteryzować 15 min. w piekarniku w temperaturze 85ºC. Słoiki postawić do góry dnem i pozostawić do wystygnięcia.