Kiszona kapusta: jak kisić kapustę w słoiku? Prosty przepis
2022-11-14
łatwy
30 min
4
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Jeśli nie masz warunków, żeby kisić kapustę w beczce, możesz przygotować małe porcje w słoikach. Można zrobić to u progu zimy – większą ilość na raz albo po kilka słoików co jakiś czas, w miarę wyczerpywania się zapasu.
SKŁADNIKI
- 5 kg poszatkowanej białej kapusty
- 1 kg marchwi utartej na grubej tarce
- 10 dag soli
- 2-3 pokruszone liście laurowe
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Trzeba mieć duże naczynie, najlepiej wziąć wielką miskę plastikową. Dlatego łatwiej jest robić co jakiś czas kilka słoików, bo wtedy odpada problem dużego naczynia.
- Poszatkować kapustę, zetrzeć na grubej tarce marchew. Wsypywać składniki do naczynia porcjami, solić i dokładnie mieszać aż do dna. Kiedy wszystko zostanie dokładnie wymieszane, zostawiamy całość na kilka godzin. Kapusta w tym czasie zmięknie i zmniejszy swoją objętość.
- Przygotowujemy słoiki. Należy je wyparzyć, umyć i wytrzeć pokrywki.
- Po upływie kilku godzin jeszcze raz trzeba wszystko dokładnie wymieszać. Brać garść warzyw i odciskać w rękach, a następnie wkładać do słoików, ubijając dość ciasno. Nie należy jednak wyciskać z kapusty całego soku, bo po ukiszeniu będzie zbyt sucha.
- Najważniejsze jest dokładne ubijanie kolejnych warstw kapusty w słoikach, tak aby nie pozostawało w nich powietrze. Nadmiar soku należy odlewać, aby nad kapustą nie stał płyn.
- Napełnione słoiki zakręcić i wynieść do piwnicy. Żeby zapobiec rdzewieniu pokrywek, warto słoik przed zakręceniem nakryć kawałkiem folii spożywczej.
- Kapusta kiszona już po 2-3 tygodniach nadaje się do jedzenia.
KAPUSTA. Jakie ma właściwości? Dlaczego warto ją jeść? Jak przyrządzić kapustę?
Zobacz też nasze topowe przepisy na dania z kapusty kiszonej!