Fasolka szparagowa pasteryzowana na zimę
2022-07-26
średni
120 min
4
Fasolki szparagowej nie może zabraknąć w Twojej spiżarni! W sezonie jest pyszna i niedroga, więc warto przygotować nieco na zimę. Wypróbuj sprawdzony przepis na fasolkę szparagową w słoikach.
Obie odmiany fasolki szparagowej - żółta i zielona - nadają się do przetworów, a wybór zależy od preferencji smakowych. Żółta fasolka szparagowa jest słodsza i delikatniejsza w smaku niż wyraziste zielone strączki. Do wody, w której będziesz gotować fasolkę, dodaj sporo cukru. Dzięki temu strączki będą delikatniejsze w smaku.
Nietypowe dania z fasolką szparagową
Sałatka nicejska z fasolką szparagową
Tradycyjna zupa z fasolki szparagowej
SKŁADNIKI
- 4 kg fasolki szparagowej
- 8 łyżeczek cukru
- 8 łyżeczek soli
- woda
- 4 łyżeczki kwasku cytrynowego
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Fasolkę szparagową dokładnie umyj i odetnij końcówki po obu stronach strączków. W garnku zagotuj wodę z 4 łyżeczkami soli i 4 łyżeczkami cukru.
- Na wrzątek wrzucaj fasolkę i gotuj ją od 2 do 4 minut (strączki nie mogą się rozgotować). Jeśli nie masz wystarczająco dużego garnka, możesz gotować fasolkę partiami w tej samej wodzie.
- Odsączoną fasolkę szparagową wkładaj do słoika (najlepiej ustawiać strączki pionowo i ciasno jedne obok drugich). Do każdego słoika wsyp po pół łyżeczki soli, cukru i odrobinę kwasku cytrynowego. Zalej wodą do pełna i zakręć słoiki.
- Wstaw słoiki do garnka, wlej wodę do około 3/4 wysokości słoików i gotuj je przez 60 minut. Wyjmij z wody i ostudź.
- Po upływie 24 godzin powtórz gotowanie słoików. Tym razem możesz skrócić czas do 40 minut.
- Gdy słoiki zupełnie ostygną, możesz wynieść je do spiżarni. Tak zawekowana fasolka szparagowa powinna być smaczna przez następne 12 miesięcy.
Fasolka szparagowa. Jakie właściwości mają fasolowe strączki? Co można zrobić z fasolki szparagowej?