Co roku robię ten kompot ze śliwek do słoików. Dzięki trikowi z igłą smakuje obłędnie

kompot ze śliwek do słoików na zimę
Autor: Shutterstock Ten kompot ze śliwek na zimę to hit wśród domowych przetworów.
łatwy
15 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Robienie domowych przetworów z warzyw i owoców to polska tradycja. Chociaż w sklepach dostępne są słoiki z przetworami, coraz więcej osób woli zrobić je samodzielnie. Wśród zapasów na zimę nie może zabraknąć kompotu ze śliwek. Jak go zrobić? Wystarczy prosty trik, aby kompot ze śliwek na zimę smakował obłędnie.

Co dodajemy do kompotu ze śliwek?

W tym sprawdzonym przepisie pyszny kompot ze śliwek na zimę przygotowuje się tylko z trzech składników. Na liście niezbędnych produktów znalazły się więc śliwki, cukier i woda. Sezon na śliwki jeszcze trwa, dlatego warto z niego skorzystać i zrobić kilka słoików kompotu, który będzie niezastąpiony w czasie zimowych dni.

To podstawowy przepis na kompot ze śliwek do słoików. Można wzbogacić go, dodając inne składniki, które świetnie podkręcą jego smak. Sprawdzą się goździki lub cynamon w lasce. Dzięki tym korzennym przyprawom kompot będzie miał głęboki smak i cudowny aromat.

Czy można zrobić kompot ze śliwek z pestkami?

To jeden z najprostszych przepisów na kompot ze śliwek na zimę. Polega na tym, że śliwki wystarczy dobrze umyć i osuszyć. Można namoczyć je w wodzie z jedną łyżeczką sody oczyszczonej, a następnie dokładnie opłukać. Śliwek nie trzeba kroić i usuwać pestek. Kompot robi się z całych owoców razem z pestkami.

Jak zrobić kompot ze śliwek na zimę w słoiki?

Przepis na domowy kompot ze śliwek w słoikach nie jest skomplikowany. Przygotowanie czterech słoików o pojemności 900 ml nie wymaga też długich godzin w kuchni.

Sekretem smaku kompotu ze śliwek jest sposób przygotowania owoców. Umyte i osuszone śliwki należy nakłuć grubą igłą w kilkunastu miejscach z każdej strony. Dzięki temu prostemu trikowi owoce szybciej puszczą sok, który połączy się z wodą i cukrem. Kompot zyska mocny śliwkowy smak.

Jak zrobić kompot ze śliwek do słoików na zimę? Z tym przepisem jest to łatwe, szybkie i zawsze się udaje.

  • 1. krok – umycie, osuszenie i nakłucie śliwek
  • 2. krok – przełożenie śliwek do słoików
  • 3. krok – wsypanie cukru i zalanie wodą
  • 4. krok – pasteryzowanie słoików z kompotem ze śliwek na mokro

SKŁADNIKI

  • 2 kg śliwek
  • 6 szklanek przegotowanej wody
  • 1 szklanka cukru

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Umyte i osuszone śliwki nakłuć kilkanaście razy z każdej strony.
  • Owoce ułożyć w czystych i suchych słoikach
  • Do każdego słoika wsypać po 1/4 szklanki cukru.
  • Wlać wodę, tak aby zakrywała śliwki. Pozostawić około 1 cm od brzegu słoików.
  • Słoiki zakręcić i pasteryzować na mokro około 30 minut. Odstawić do góry dnem do całkowitego ostygnięcia, a następnie wstawić do szafki lub schować w spiżarni.
Dlaczego warto jeść śliwki?
Anna Szulc-Górska
Redaktor

Dyplomowana dziennikarka z doświadczeniem w public relations. Wielbicielka zdrowego odżywiania, kuchni tajskiej i włoskiej. Fanka psychologicznych thrillerów, szwedzkich kryminałów, kina moralnego niepokoju i teleturniejów z wiedzy ogólnej. Skarbnica niepotrzebnych informacji. W przyszłości …

więcej