Zielone piwo - jak zrobić piwo na Dzień Świętego Patryka

2023-03-16
Zielone piwo - jak zrobić piwo na Dzień Świętego Patryka
Autor: Shutterstock Zielone piwo można otrzymać stosując jeden z dwóch dodatków
łatwy
5 min
4

Co prawda zielone piwo nie jest irlandzką tradycją, a w Irlandii, poza miejscami tłumnie odwiedzanymi przez turystów, nie uświadczymy go, to i tak na świecie kojarzy się z Irlandią i Dniem Świętego Patryka. Zielone piwo można kupić - gdy zbliża się  17 marca pojawia się w marketach, ale można je zrobić samodzielnie. Okazuje się, że przygotowanie piwa o zielonej barwie we własnym zakresie jest bardzo proste. Przede wszystkim warto pamiętać, że zielonego piwa nie uzyskamy dodając do złocistego trunku zielonego barwnika, ponieważ nie jest to zgodne z zasadą mieszania się barw.

Co oprócz zielonego piwa?

Dzień Świętego Patryka można również uczcić, poza szklanką piwa, smacznym irlandzkim jedzeniem. Co w takim dniu warto przygotować? Warto zacząć od tradycyjnego angielskiego śniadania. To znakomity podkład, który pozwoli świętować cały dzień. Ale jeśli w między czasie zgłodniejemy, kuchnia irlandzka ma sporo do zaoferowania.

Boxty: przepis na placki irlandzkie z ziemniaków

Colcannon - irlandzka wersja parzybrody idealna jako dodatek do obiadu

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka to święto religijne i narodowe obchodzone w Irlandii. Święto patrona Irlandii obchodzone jest 17 marca i przybiera formę wesołej zabawy i hucznego świętowania. W dniu Świętego Patryka Irlandczycy ubierają się na zielono, biorą udział w paradach, spotykają się w pubach i oczywiście piją piwo. Jak już wspomnieliśmy prawdziwi Irlandczycy niekoniecznie sięgają po zielony trunek, oni wolą szklaneczkę tradycyjnego ciemnego Guinnessa lub irlandzkiej whisky, zielony napój pozostawiając turystom.

Drinki na Dzień Świętego Patryka - co pić, jeśli nie piwo?

W galerii znajdziecie przepisy na drinki z whisky

SKŁADNIKI

  • piwo
  • niebieski likier do wódki (np. Curacao) lub niebieski barwnik spożywczy

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Składniki ostrożnie należy wymieszać. W przypadku dodawania do piwa niebieskiego alkoholu, należy uważać, aby nie przesadzić z ilością, bo inaczej biesiadę z okazji Dnia Świętego Patryka skończymy bardzo szybko.
  • Aby uzyskać maksymalnie intensywną zieloną barwę warto wybrać piwo o jasnym, bladym zabarwieniu. Wtedy zieleń wychodzi intensywniejsza.
  • Najlepiej dodać dokładnie tyle niebieskiego płynu, aby piwo zabarwiło się na soczysty, zielony kolor.
Beszamel: Piwo