Kompot z gruszek w słoikach nie ciemnieje i pięknie pachnie. Wystarczy cytryna lub kwasek, wanilia i goździki
Kompot z gruszek w słoikach to prosty sposób na jasne, aromatyczne owoce i słodki napój na zimę. Najlepsze są gruszki dojrzałe, ale twarde — po obraniu kroi się je na ćwiartki lub ósemki, skrapia cytryną albo wodą z kwaskiem cytrynowym, zalewa gorącym syropem z wanilią i goździkami, a potem pasteryzuje. Zimą zawartość słoika pasuje do obiadu, deserów, kaszy manny, naleśników i domowych ciast.
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Kompot z gruszek - babciny sposób na pyszne przetwory
Kompot z gruszek w słoikach warto zrobić wtedy, gdy owoce są słodkie, pachnące i jeszcze jędrne. Zbyt miękkie gruszki łatwo rozpadną się podczas pasteryzacji, dlatego lepiej zostawić je na mus, ciasto albo deser. Do słoików najlepsze są owoce dojrzałe, ale zwarte — takie, które po obraniu da się pokroić w ładne ćwiartki lub ósemki.
Najważniejszy trik to zabezpieczenie gruszek przed ciemnieniem. Obrane owoce szybko zmieniają kolor, dlatego od razu po pokrojeniu warto skropić je sokiem z cytryny albo włożyć do wody z kwaskiem cytrynowym. Dzięki temu kawałki gruszek zostają jaśniejsze i ładniej wyglądają w słoiku. W przepisie kwasek cytrynowy trafia też do syropu, razem z cukrem, wanilią i goździkami.
Syrop nie powinien być przesadnie ciężki, bo gruszki same w sobie są słodkie. Wanilia i goździki dodają kompotowi zimowego aromatu, ale nie warto przesadzać z przyprawami. Wystarczy kawałek laski wanilii i kilka goździków, żeby napój pachniał elegancko, a nie jak zbyt mocny korzenny napar. Gotowy kompot można podawać do obiadu, ale owoce ze słoika są równie dobre do deserów, budyniu, owsianki, naleśników i ciasta.
Jak zrobić kompot z gruszek w słoikach?
Gruszki umyj, obierz, przekrój na ćwiartki lub ósemki i usuń gniazda nasienne. Od razu skrop owoce sokiem z cytryny albo włóż je do wody z kwaskiem cytrynowym, żeby nie ściemniały. Zagotuj wodę z cukrem, kwaskiem cytrynowym, goździkami i wanilią. Ułóż gruszki w czystych, wyparzonych słoikach, zalej gorącym syropem, zakręć i pasteryzuj około 20 minut w temperaturze 80°C.
Jakie gruszki najlepsze na kompot?
Najlepsze są gruszki dojrzałe, słodkie i aromatyczne, ale nadal twarde. Powinny dać się pokroić bez rozpadania. Bardzo miękkie owoce po pasteryzacji mogą stracić kształt i zmętnieć w syropie. Do słoików nie używaj gruszek nadpsutych, obitych ani z oznakami fermentacji.
Co zrobić, żeby gruszki nie ściemniały?
Obrane i pokrojone gruszki trzeba od razu zakwasić. Można skropić je sokiem z cytryny albo włożyć do miski z wodą i kwaskiem cytrynowym. W przepisie pojawia się właśnie sok z cytryny lub woda z kwaskiem jako sposób na zatrzymanie ciemnienia owoców.
Czy gruszki trzeba obierać?
W tym przepisie gruszki są obierane. To dobre rozwiązanie, jeśli kompot ma być delikatny, a owoce mają nadawać się później do deserów. Przy bardzo cienkiej skórce można zostawić ją w części owoców, ale kompot będzie wtedy bardziej rustykalny w odbiorze, a skórka może być wyczuwalna.
Jak doprawić kompot z gruszek?
Klasycznie wystarczą wanilia i goździki. Można dodać też mały kawałek cynamonu, pasek skórki z cytryny albo plaster pomarańczy, ale oszczędnie. Gruszki mają łagodny aromat, więc zbyt duża ilość przypraw łatwo przykryje ich smak.
Do czego używać gruszek z kompotu?
Gruszki z kompotu pasują do kaszy manny, budyniu, ryżu na mleku, owsianki, naleśników, racuchów, gofrów, sernika, ciasta ucieranego i deserów w pucharkach. Można podać je też z jogurtem, lodami albo sosem czekoladowym. Syrop ze słoika sprawdzi się jako napój po rozcieńczeniu albo baza do kisielu.
Jak przechowywać kompot z gruszek?
Po pasteryzacji słoiki trzeba wystudzić i sprawdzić, czy wieczka dobrze trzymają. Najlepiej przechowywać je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Po otwarciu słoik wstaw do lodówki i zużyj owoce oraz kompot w ciągu kilku dni.
Galeria: Kompot do obiadu i na zimę - 11 propozycji na kompoty jak u babci
SKŁADNIKI
- 3 kg dojrzałych twardych gruszek
- 30 dag cukru
- 3 litry wody
- 1 łyżeczka kwasku cytrynowego
- kawałek laski wanilii
- kilka goździków
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Obrać gruszki, pokroić na ćwiartki lub ósemki (w zależności od wielkości owoców).
- Skropić owoce sokiem z cytryny lub wodą z kwaskiem cytrynowym, by nie ściemniały
- Zagotować wodę z cukrem, kwaskiem cytrynowym, goździkami i wanilią.
- Owoce umieścić w słojach, zalać gorącym syropem.
- Zamknąć słoje, wstawić do wody.
- Pasteryzować około 20 min w temperaturze 80 st. C. Ostudzić.