Gołąbki z młodej kapusty z mięsem [z piekarnika]
Gołąbki z młodej kapusty są łatwiejsze w przyrządzeniu niż z dojrzałej, gdyż są bardziej miękkie i lepiej się zwijają (nie pękają). Przedstawiamy bardzo dokładny przepis na gołąbki z mięsem i ryżem, z piekarnika - szczególnie przydatny dla tych, którzy tę potrawę będą robili po raz pierwszy.
SKŁADNIKI
- 1 główka kapusty (jeśli kapusta jest mała, to trzeba zmniejszyć proporcjonalnie ilość mięsa)
- 1,5 kg mięsa mielonego (wieprzowo-wołowego)
- 1 torebka ryżu (100 g)
- 4 cebule
- 2 łyżki masła
- 1 op. przecieru pomidorowego
- sól
- pieprz
- 1/2 łyżeczki cukru
- szczypta oregano
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Z kapusty odcinamy zewnętrzne, luźne liście, ale ich nie wyrzucamy.
- Główkę wkładamy do wrzącej, mocno posolonej wody głąbem w dół.
- Potem odkręcamy kapustę głąbem w górę i odcinamy (pomagając sobie widelcem) kolejne, podgotowane liście - tym sposobem nie rozgotujemy tylko wierzchnich liści delikatnej kapusty włoskiej czy młodej białej.
- Gdy z główki już nie da się zdjąć liści zdatnych do zawijania gołąbków, zostawmy ją w garnku, bo potem liście z niej przydadzą się do wyłożenia brytfanny. Kapuścianej wody też nie wylewamy, bo ona również zostanie zagospodarowana.
- Torebkę ryżu gotujemy o połowę krócej niż podane jest na opakowaniu.
- Cebulę siekamy w drobną kostkę i smażymy na złoty kolor. Do mięsa pójdą 3 cebule, jedną usmażoną zostawiamy do sosu pomidorowego.
- Do mięsa dodajemy ryż, cebulę, solimy i mocno pieprzymy. Dobrze i długo wyrabiamy (dodając trochę ciepłej wody), dzięki czemu masa zostanie napowietrzona i mięso w gołąbkach będzie niezwykle miękkie.
- Przed zawinięciem gołąbka, każdemu liściowi ścinamy twardy grzbiet.
- Robimy gołąbki: (solidną porcję masy układamy u podstawy liścia, formujemy w wałek, składamy boki liścia do środka i ściśle zwijamy).
- Dno brytfanny lub naczynia żaroodpornego wykładamy liśćmi, których nie wykorzystaliśmy. Żeby leżały w miarę płasko im też można wcześniej ściąć grzbiety, można też po wyłożeniu zgnieść je ręką.
- Gołąbki układamy jeden przy drugim. Zalewamy do połowy wysokości brytfanny wodą z gotowania kapusty. Rozpuszczamy na patelni łyżkę masła, polewamy każdy gołąbek.
- Myjemy zewnętrzne liście kapusty, które oderwaliśmy na początku i przykrywamy nimi gołąbki. W trakcie pieczenia będzie potrzebna wymiana liści na nowe, bo te pierwsze się mocno wysuszą, prawie przypalą (zamiast liści kapusty można gołąbki przykryć folią aluminiową).
- Brytfannę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180ºC. Pieczemy ok. 1,5 godziny, pod koniec zdejmujemy z wierzchu kapustę, by lekko zrumienić gołąbki.
- Pieczone gołąbki można jeść prosto z piekarnika lub podawać z sosem pomidorowym.
- Sos pomidorowy: wlewamy do garnka szklankę wywaru z pieczenia gołąbków, przecier pomidorowy, podsmażoną cebulę.
- Sos zagęszczamy prażoną mąką. By wyeliminować ewentualne grudki, dobrze jest przetrzeć sos blenderem.
- Doprawiamy szczyptą oregano, pieprzem i cukrem do smaku. Zazwyczaj nie potrzeba już soli, bo słona jest woda z pieczenia.
- Gołąbki do odgrzewania układamy w garnku i zalewamy do połowy wodą z pieczenia.
Z czym podać pieczone gołąbki?
Tradycyjnie gołąbki z nadzieniem z mięsa i ryżu podaje się z ziemniakami puree
Zobacz: Jak zrobić smaczne puree ziemniaczane? Podajemy dobry przepis, ale można je także podać z domowym chlebem.
Sprawdź przepis: Chleb pszenny pieczony w garnku
Wypróbuj również: Gołąbki z włoskiej kapusty z kurkami - przepis bezmięsny oraz Gołąbki z liści botwinki z grzybowym nadzieniem - oryginalny przepis
Zobacz też naszą galerię z innymi przepisami na dania z białej kapusty