Słoweńskie pierożki – smak, który bije na głowę polskie. Spróbuj i zakochaj się w tej kuchni

Słoweńskie pierożki – smak, który bije na głowę polskie. Spróbuj i zakochaj się w tej kuchni
Autor: Shutterstock Słoweńskie pierożki – smak, który bije na głowę polskie. Spróbuj i zakochaj się w tej kuchni
łatwy
20 min
4

Dieta wegetariańska


Pierogi to potrawa znana i lubiana w wielu krajach, nie tylko w Polsce. W Słowenii cieszą się one równie dużą popularnością i stanowią ważny element tamtejszej kuchni. Nadziewane ziemniakami pierożki, serwowane z mięsnym sosem lub smażoną cebulą, to doskonała propozycja na sycący obiad.

Pierogi to potrawa znana i lubiana w wielu krajach, nie tylko w Polsce. W Słowenii cieszą się one równie dużą popularnością i stanowią ważny element tamtejszej kuchni. Nadziewane ziemniakami pierożki, serwowane z mięsnym sosem lub smażoną cebulą, to doskonała propozycja na obiad lub przekąskę. Szczególnie sprawdzają się podczas kibicowania drużynie Słowenii na rozmaitych wydarzeniach sportowych.

Historia słoweńskich pierogów

Pierogi idryjskie, znane również jako idrijski žlikrofi, mają ciekawą i nie do końca jasną historię. Według jednej z teorii, danie to zostało stworzone przez niemiecką rodzinę górniczą w drugiej połowie XIX wieku. Inna wersja mówi, że pierożki mają upamiętniać Napoleona, gdyż ich kształt przypomina jego charakterystyczny kapelusz. W 2010 roku pierogi te zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Słowenii, co podkreśla ich znaczenie w tamtejszej kulturze kulinarnej.

Jak serwować słoweńskie pierogi?

Idrijski žlikrofi przypominają nieco polskie kopytka, a nadzienie składa się głównie z ziemniaków, choć można spotkać wersje z mięsem lub kwaszoną rzepą. Zawijane są podobnie jak włoskie ravioli. Zwykle podawane są jako dodatek do dań głównych, takich jak gulasz z baraniny i warzyw. Można je także podać jako samodzielne danie, np. z boczkiem, smażoną cebulą lub sosem maślanym.

Pierogi idryjskie

Pierogi idryjskie to smaczne danie, które z pewnością zaskoczy i zachwyci niejednego miłośnika kuchni. Prosty i szybki przepis sprawia, że można je przygotować bez większego wysiłku, a ich wyjątkowy smak pozostaje w pamięci na długo. Niezależnie od tego, czy będą podane jako dodatek do głównego dania, czy jako samodzielna przekąska, z pewnością staną się hitem w każdym domu.

Zobacz również przepisy Roberta Makłowicza:

Tak Robert Makłowicz robi placki ziemniaczane. Tajemnicą ich smaku jest nieoczywisty składnik

Sekretny przepis Makłowicza. Pascha, jakiej jeszcze nie znacie

Leczo mojej mamy - przepis Roberta Makłowicza

SKŁADNIKI

  • 150 g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • Odrobina wody lub mleka
  • 1 łyżeczka oleju
  • 250 g ugotowanych ziemniaków
  • 25 g smalcu ze skwarkami lub drobno pokrojonego boczku
  • 1 mała cebula
  • Pęczek szczypiorku
  • Sól, pieprz, majeranek do smaku

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Ciasto: Wymieszać mąkę, jajko i odrobinę ciepłej wody lub mleka, aż powstanie sprężyste, miękkie i nieklejące się ciasto.
  • Uformować kulkę, przykryć ściereczką i odstawić na około 30 minut.
  • Farsz: Ziemniaki zmielić lub rozgnieść na gładką masę.
  • Cebulę podsmażyć na patelni razem z boczkiem lub skwarkami.
  • Dodać do ziemniaków razem z posiekanym szczypiorkiem oraz przyprawami, dokładnie wymieszać.
Beszamel - Jak zrobić ciasto na pierogi?
Romana Makówka
Redaktor

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl, Poradnikzdrowie.pl i MjakMama.pl.
Fotograf, dziennikarz, redaktor i felietonistka. Mistrzyni SEO, miłośniczka kuchni polskiej, fanka norweskiego Black Metalu, zjawisk nadprzyrodzonych i historii Polski. Znana autorka zdjęć koncertowych, specjalizująca się …

więcej