Tort Czarny Las. Przepis jak przygotować tort szwarcwaldzki?
2021-03-29

średni
50 min
4
Nawet jeśli nie przepadasz za tortami, ten powinien przypaść ci do gustu. Jest lekki, słodko-kwaskowaty, dobrze nasączony alkoholem. Mówią o nim Szwarzwalder Torte, tort Black Forrest lub tort Czarny Las... Spróbuj wykonać go samodzielnie.
SKŁADNIKI
- 15 dag mąki
- 25 dag cukru
- 5 dag gorzkiej czekolady (startej)
- 8 jaj
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- Poncz do nasączania biszkoptu:
- 1/4 szklanki wody
- 1/4 szklanki wiśniówki
- 5 dag cukru
- Krem:
- 1 szklanka mleka
- 3 żółtka
- 7 dag cukru
- 3 dag mąki
- 3/4 szklanki śmietanki kremówki
- 1/3 szklanki wiśniówki lub likieru wiśniowego
- Dekoracja:
- 10 dag czereśni lub wiśni (kandyzowanych, z kompotu lub z nalewki owocowej)
- 1/2 szklanki śmietany kremówki
- 5 dag cukru
- czekoladowe wiórki
Biszkopt:
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Zrób kogel-mogel z cukru oraz z 8 żółtek. Dodaj mąkę i czekoladę. Dokładnie wymieszaj.
- Z 8 białek i soli ubij sztywną pianę. Delikatnie połącz pianę z masą biszkoptową.
- Przełóż całość do tortownicy o średnicy ok. 24 cm (posmarowanej tłuszczem, obsypanej tartą bułką). Wstaw do średnio nagranego piekarnika (160-180 stopni Celsjusza) i piec przez ok. 30-50 minut.
- Przygotuj krem. Zagotuj mleko. Utrzyj żółtka i cukier na puszystą masę. Wymieszaj z mąką. Powoli dolewaj ciepłe mleko. Przestaw garnek z masą na palnik. Ciągle mieszając, zagotuj. Zestaw z płyty grzewczej i ostudź.
- Schłodzoną kremówkę ubij na sztywno. Połącz z masą kremową oraz alkoholem.
- Czas na syrop do nasączania biszkoptu. Zagotuj wodę z cukrem, przestudź. Dodaj wiśniówkę lub likier.
- Upieczony biszkopt ostudź. Przekrój na pół.
- Dolny krążek nasącz połową syropu, posmaruj kremem, posyp połową wiśni lub czereśni.
- Przykryj drugim krążkiem. Jak wyżej nasącz go syropem.
- Na koniec udekoruj ciasto.
- Ubij kremówkę z cukrem. Posmaruj nią cały tort. Wygładź grubym nożem. Część bitej śmietany wykorzystaj do dekoracji wierzchu tortu (wyciśnij różyczki, w każdą włóż wisienkę). Rant ciasta obsyp czekoladowymi wiórkami.