Jak zamrażać mięso? Jak długo można przechowywać mięso w zamrażalniku?
Zamrażanie wydaje się nieskomplikowaną czynnością. Współczesne zamrażalniki są wyposażone w odpowiednie agregaty wytwarzające temperatury do minus 20 stopni. Prawidłowo zamrożone mięso niczym nie będzie się różnić od właściwości świeżego kawałka. Jak i na jak długo zamrażać mięso?
Spis treści
- Jak mrozić mięso?
- Jak długo trzymać mięso w zamrażalniku?
- Jak rozmrażać mięso?
- Zobacz GALERIĘ: Mięsa pieczone na Boże Narodzenie -11 pomysłów na święta oraz 10 przepisów ekstra
Jak mrozić mięso?
Przeznaczone do zamrożenia produkty wymagają odpowiedniego przygotowania. Mięso powinno być starannie oczyszczone, pozbawione dużych kości i podzielone na odpowiednie kawałki (na przykład na kotlety, gulasz czy pieczeń).
Najbardziej praktycznym sposobem opakowywania dużych kawałków mięsa jest umieszczanie ich w torebkach (najlepiej w specjalnie przeznaczonych do zamrażania). Torebki trzeba bardzo szczelnie zamykać (nawet uszczelniając zamknięcie taśmą klejącą). Najlepsze jest zamknięcie zgrzewane na gorąco, do czego wcale nie trzeba mieć specjalnego urządzenia – można użyć żelazka przyciskając brzegi torebki przez podkładkę z papieru.
W torebki pakuje się też mięso z przeznaczeniem na gulasz oraz mięso mielone. Mięso pokrojone na kotlety warto przedzielić kawałkami pergaminu, wtedy nie skleją się razem. Warto przygotować porcje na raz. Na przykład 4 kotlety po 1 na dla każdego z domowników lub ich wielokrotność, jeśli są małe.
Zapakowane porcje mięsa trzeba opisać, bo po zamrożeniu „paczki” wyglądają podobnie i łatwo można się pomylić.
Jak długo trzymać mięso w zamrażalniku?
Specjaliści stworzyli listę dopuszczalnych okresów dla zamrożonego mięsa w domowym zamrażalniku:
- dziczyzna i chuda wołowina – 12 miesięcy
- drób – 10 miesięcy
- wieprzowina - 9 miesięcy
- cielęcina i królik – 8 miesięcy
- gęś – 6 miesięcy
- szynka i kiełbasy – 5 miesięcy
Jak rozmrażać mięso?
Największym zagrożeniem dla zamrożonego mięsa nie są drobnoustroje, lecz proces wysuszania spowodowany niską temperaturą.
Rozmrażanie też jest ważne i trzeba pamiętać, że podczas tego procesu mięso jest szczególnie podatne na atak bakterii. Mięso rozmrażamy w opakowaniach, w których zostało zamrożone. Powolne rozmrażanie może trwać nawet 8-10 godzin, ale jest to czas, który pozwala na powtórne wchłonięcie płynu powstałego podczas rozmrażania. Dla powolnego rozmrażania można mięso włożyć po prostu do lodówki. Gwałtowne rozmrażanie powoduje utratę soków, a wraz nimi cennych składników odżywczych.