Gdzie kupić biały mak? Cena białego maku i zastosowanie

2020-11-04 11:53

Biały mak to prawdziwy rarytas wśród bakalii. Używany jest do tradycyjnych, świątecznych dań polskich, jest jednak dość drogi i nie dostaniemy go w każdym sklepie. Sprawdź, gdzie kupić biały mak, jaka jest jego cena i co można zrobić z białego maku.  

Biały mak
Autor: Shutterstock Biały mak to podstawowy składnik nadzienia do rogali marcińskich.

Spis treści

  1. Gdzie kupić biały mak?
  2. Biały mak: cena i zastosowanie
  3. Właściwości białego maku
  4. Przepisy z białym makiem w roli głównej

Gdzie kupić biały mak?

Biały mak to produkt wysokiej jakości, więc nie jest tani. Dość trudno go także kupić. Żeby było to możliwe, trzeba pójść do sklepu oferującego szeroki wybór towarów wyższej jakości. Do takich należą między innymi sieciówki popularne w Polsce, takie jak Piotr i Paweł. Innym sposobem na zdobycie białego maku jest poszukanie tego towaru w licznych sklepach internetowych z żywnością. Swoje sklepy online mają m.in. wspomniane już sieciówki Piotr i Paweł oraz Alma. Jeżeli tam akurat zabraknie białego maku, najlepiej sprawdzić ofertę sklepów internetowych specjalizujących się w samych bakaliach. Do takich należy Bakalie24.pl. Warto także sprawdzić ofertę Allegro, gdzie można znaleźć biały mak w niższej cenie.

Zobacz też:

Mak: jakie ma właściwości? Jakie ma wartości odżywcze?

Co zrobić, jeśli mak jest gorzki?

Biały mak: cena i zastosowanie

Cena białego maku waha się od około 16 do 35 złotych za 1 kg. Czy taka inwestycja się opłaci? Na pewno, bo z tego produktu można przyrządzić choćby słynne rogale świętomarcińskie. Biały mak przydaje się także do bożonarodzeniowej kutii.

Właściwości białego maku

Jest on słodszy i bardziej delikatny niż zwykły mak zwany niebieskim, a poza tym zgodnie z polską tradycją potrawy z jego zawartością symbolizują urodzaj, płodność i zdrowie. Mak ma działanie uspokajające i przeciwkaszlowe. W dodatku jeden z przesądów głosi, że panna piekąca potrawy z użyciem maku szybko wyjdzie za mąż.

Przepisy z białym makiem w roli głównej

Makowiec z masą z białego maku i migdałów

Pierogi z białym makiem i ryżem

Informacje przygotowały dla WasAnna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska

Jak powstają rogale świętomarcińskie w Rzeszowie