Mleko mocno zdrożeje? Oto przepisy na świetne napoje roślinne, które mogą je zastąpić

2022-08-10 12:10

Czy w sklepach zabraknie mleka? Są tacy, którzy wieszczą najgorsze. Faktem jest, że firmy mleczarskie zawczasu biją na alarm, obawiając się zapowiadanych przez dystrybutorów prądu i gazu przerw w dostawie tych niezbędnych do produkcji mlecznej surowców energetycznych. I dobrze, że dmuchają na zimne, dzięki temu prawdopodobnie unikniemy czarnego scenariusza. Jednak w tej sytuacji możemy być niemal pewni kolejnych podwyżek cen mleka i produktów mlecznych. Mamy na to sposób.

Mleko roślinne
Autor: Shutterstock Samodzielnie przygotowane mleka roślinne są smaczne i zdrowe, nie musza być również drogie.

Nie, nie zaproponuję wam kupna krowy mlecznej, choć to pewnie rozwiązałoby kwestię. Jednak są nieco mniej kłopotliwe rozwiązania - a ja lubię prostotę. Oczywiście mam na myśli roślinne zamienniki mleka, które są smaczne i zdrowe, często znacznie lepiej przyswajalne przez organizm dorosłego człowieka, niż mleko krowie. I tak, wiem, że sklepowe półki są zapełnione mlekiem roślinnym, którego cena przekracza niemal 2-3 krotnie koszt butelki mleka krowiego. Jednak mleko roślinne można przygotować w domu, bez specjalnych urządzeń i z wielu ogólnie dostępnych i często niedrogich produktów.

Sprawdź też:

Mleko roślinne - co warto wiedzieć o roślinnych zamiennikach mleka?

Mleko: fakty i mity. Czy picie mleka jest zdrowe?

Do przygotowania mleka roślinnego nie potrzebujesz żadnych wyszukanych i drogich maszyn, wystarczy blender (nawet ręczny) i kawałek gazy lub tery. W poniższej galerii pokazujemy instrukcje krok po kroku, jak zrobić roślinny zamiennik mleka. W tym wypadku jest przygotowywane mleko sojowe, ale niemal każdy roślinny zamiennik przygotowuje się w ten lub bardzo podobny sposób. Pod galerią z kolei znajdziecie przepisy na roślinne mleka przygotowywane z różnych surowców - od ziemniaków i ziaren słonecznika, po migdały. Uporządkowałam je według cen surowca bazowego - od najtańszego do najbardziej kosztownego.

Galeria: Przygotowanie mleka roślinnego - instrukcja krok po kroku

Z czego zrobić domowe mleko roślinne

Mleko roślinne można przygotować z wielu surowców. nie tylko znana ciesząca się niezbyt dobra sławą soja czy drogie migdały nadają się do przygotowania mlecznego napoju. Oprócz tego oczywiście ryż, płatki owsiane i koksowe - to także popularne produkty. A czy wiecie, ze roślinny zamiennik mleka można przygotować z ziemniaków? Świetnie smakuje również mleko słonecznikowe i gryczane, a mleko z orzechów laskowych jest tak pyszne, że może być samodzielnym deserem. Oto kilka przepisów:

Jak zrobić mleko ziemniaczane?

Jak zrobić mleko ryżowe?

Jak zrobić mleko sojowe?

Jak zrobić mleko kokosowe?

Jak zrobić mleko słonecznikowe?

Jak zrobić mleko migdałowe?

Zamienniki mleka – czym jest mleko roślinne?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE