Ile kosztują szparagi w 2023? Tak drogo jeszcze nie było

2023-04-18 14:51

Od pewnego czasu szparagi podbijają podniebienia Polaków. Sezon na te warzywa jest niestety krótki, więc warto z niego korzystać, ile się da. Już teraz można je kupić w dyskontach i hipermarketach. Ile w tym roku kosztują szparagi?

ile kosztują szparagi
Autor: Shutterstock Już są pierwsze szparagi. Ile w tym roku trzeba za nie zapłacić?

Ile kosztują szparagi w 2023 roku?

Świeże szparagi można kupić przez bardzo krótki czas. Sezon trwa od dwóch do trzech miesięcy. Wraz z pojawieniem się nowalijek w niektórych sklepach są już dostępne pierwsze szparagi. Ile trzeba zapłacić za szparagi? Dziennik Fakt przeanalizował, ile w tym roku kosztują szparagi.

Najniższa cena kilograma świeżych szparagów wynosi około 52 zł, a najwyższa sięga prawie 116 zł. Szparagi są już dostępne na giełdzie w Broniszach. Za kilogram świeżych szparagów w hurcie trzeba zapłacić 46 zł, czyli o 8 zł więcej niż w roku ubiegłym. W Biedronce cena za kilogram szparagów wynosi prawie 52 zł, a w Netto niecałe 60 zł. Auchan oferuje ekologiczne szparagi z Hiszpanii w cenie ponad 98 zł za kilogram. Natomiast pęczek kosztuje ponad 13 zł, więc cena za kilogram wynosi prawie 54 zł.

Już niedługo możemy się jednak spodziewać, że ceny młodych warzyw, w tym szparagów, będą spadać. W 2022 roku w czerwcu ceny szparagów zależały od wielkości. Za pęczek o wadze 500 g trzeba było zapłacić od 4 do 9 zł.

Co wpływa na cenę szparagów?

Niedobór pracowników sezonowych, susze, szybująca w górę inflacja i wojna w Ukrainie to główne problemy, z którymi producenci szparagów borykali się w zeszłym roku. W tym roku może być podobnie. Kłopoty mają nie tylko przedsiębiorcy w Polsce, ale i w całej Europie. We wszystkich krajach członkowskich UE ceny warzyw i wielu produktów spożywczych cały czas rosną, a sieci handlowe wprowadzają reglamentację.

Przepisy na szparagi

Szparagi to pyszne sezonowe warzywa. Poniżej znajdziecie sprawdzone przepisy na obłędne dania ze szparagami w roli głównej.

Jak gotować szparagi? Najważniejszy czas gotowania
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE