Zgaga - dieta, która pomoże ci wygrać z przykrą dolegliwością
Zgagę wywołuje kwas solny cofający się z żołądka do przełyku. Zwieracze wpustu czyli mięśnie, które normalnie zapobiegają takiemu cofaniu się treści żołądkowej, czasem rozluźniają się. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.
Spis treści
Zgaga - objawy
Zgaga pojawia się najczęściej po posiłku. Cały przełyk wypełnia wtedy piekący, ostry ból, któremu towarzyszy uczucie goryczy lub kwaśności w ustach i trudne do wytrzymania gniecenie w żołądku. Uczucie pieczenia za mostkiem i w przełyku może sięgać nawet w okolice barku i dołka podsercowego.
Zgaga - przyczyny
Często występuje u osób z przepukliną rozworu przełykowego (kiedy część żołądka prześlizguje się przez przeponę do klatki piersiowej), chorobą wrzodową, po resekcji żołądka, w chorobach dróg żółciowych, w ciąży (wzrasta ciśnienie śródbrzuszne), jako objaw nadmiernego przepełnienia żołądka niezbyt dokładnie przeżutym pokarmem z większą ilością płynów. Zgadze sprzyja życie w stresie, przejedzenie, nadużywanie ostrych przypraw, alkoholu i papierosów. Zgaga trwająca dłużej niż 3 tygodnie wymaga konsultacji z lekarzem.
Zgaga - sposoby łagodzenia objawów
Wypij słabą herbatę z chudym (maksimum 1,5%) mlekiem. Niekiedy pomaga też słaba herbata z cytryną, która neutralizuje kwas solny lub z dodatkiem imbiru.
Zażyj jakiś środek zobojętniający kwas, najlepiej w postaci płynnej np.1 łyżkę mleczka Alugastrin lub Gelatum alumini phosphorici – ulgę poczujesz po 5 minutach.
Połóż zimny kompres na brzuch.
W ciągu dnia możesz przegryzać prażone migdały. Ogranicz się jednak do 15 sztuk dziennie, bo są kaloryczne.
Na 30 minut przed jedzeniem możesz wypić 1/3 szklanki soku z surowego ziemniaka (można zmieszać z miodem lub sokiem z marchwi).
Zgaga - sposoby zapobiegania
Wykreśl z menu te produkty, które wywołują zgagę. Są to przede wszystkim potrawy smażone, tłuste, ostre i kwaśne.
Zrezygnuj z czekolady i innych słodyczy.
Wyklucz palenie, picie mocnej kawy i herbaty, coca-coli i napojów gazowanych czyli takich, które stymulują wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego.
Unikaj surowej cebuli, czosnku i rzodkiewek.
Owoce i soki jedz co najmniej 30 min przed posiłkiem, tyle czasu potrzeba, aby zostały strawione.
Zacznij jadać małe porcje (nie wypełniaj żołądka do końca), najlepiej o tych samych godzinach, kolację najpóźniej na 3 godz. przed snem.
Nie leż i nie pochylaj się przez 3 godz. po jedzeniu (gdy stoisz nacisk żołądka na wpust jest mniejszy).
Ogranicz po posiłku ciężką pracę fizyczną, wymagającą schylania się, unikaj ciasnej odzieży.