Wołowina: jakie części wołowiny są sprzedawane? Do czego się nadają?

2018-02-22 9:38

Wołowina to mięso pochodzące z bydła, które ma więcej niż pół roku. Z niego robimy zwykle gulasze, steki, kotlety mielone i pieczenie. Z której części mięsa zrobimy konkretny przysmak? Polecamy także: Wołowina: rodzaje mięsa wołowego. Podział tuszy wołowej na element [SCHEMAT] 

Wołowina: jakie części wołowiny są sprzedawane? Do czego się nadają?
Autor: thinkstockphotos.com Wołowina to mięso bardzo zdrowe, o ile wybierzemy kawałki bez tłuszczu

Spis treści

  1. Rodzaje wołowiny
  2. >>> Wołowina: dlaczego warto ją jeść? [KLIKNIJ!]
  3. Z czym podawać wołowinę?

Kupując wołowinę, musisz dobrać rodzaj mięsa do tego, jaką potrawę chcesz z niego przyrządzić. Sprawdź, jakie są rodzaje wołowiny i jakie potrawy możesz z nich ugotować.

Rodzaje wołowiny

Tuszę zwierzęcia podzielmy na połowę.

W części przedniej znajdują się: karkówka (można upiec ją w coca-coli, wówczas będzie bardziej chrupka i miękka), łopatka (pyszna usmażona) i pręga (smażona lub gotowana w postaci gulaszu lub strogonowa).

>>> Wołowina: dlaczego warto ją jeść? [KLIKNIJ!]

Tuż za karkówką mamy rozbratel, żeberka i mostek (to główne składniki gulaszu i strogonowa).

Następnie jest antrykot i łata (to idealne części do serwowania w postaci rozbitego lekko kotleta). W części tylnej mięso numer jeden to udziec (idealny upieczony lub grillowany) i rumsztyk (może być smażony).

Mniej więcej pośrodku (blisko tyłu) znajduje się popularna polędwica (bardzo wartościowy kawałek serwowany po usmażeniu, pieczeniu lub uwędzeniu).

Z czym podawać wołowinę?

Mięso wołowe podajemy zwykle z ziemniakami, ciepłymi buraczkami lub kapustą zasmażaną. Warto dodać do smaku musztardę lub chrzan. Sosy w tym przypadku (oprócz gulaszu oczywiście) są raczej zbędne. Ale jeśli już musimy mieć sos, to do tego mięsa wybierajmy sosy ciemne – np. grzybowy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE