Wiśnie -wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść wiśnie?

2020-06-23 15:34
Wiśnie -wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść wiśnie?
Autor: Shutterstock Wartości odżywcze wiśni - jakie są?

Lecznicze właściwości wiśni znane były w medycynie ludowej od wieków. Nie każdy jednak wie, że te smaczne sezonowe owoce są źródłem wiecznego zdrowia i urody! Wiśnie przynoszą ulgę w bólach mięśni, działają oczyszczająco i zbawiennie wpływają na serce. Poznaj właściwości odżywcze wiśni!

Wiśnie – dlaczego warto je jeść? Co zrobić z wiśni?

Wiśnie zawierają duże ilości kwasów owocowych i pektyny. Te słodko/kwaśne owoce są źródłem potasu, wapnia i magnezu, które wzmacniają pracę serca i chronią przed chorobami układu krążenia. Jedzenie wiśni korzystnie wpływa na cerę, a kąpiele z dodatkiem naparu z młodych gałązek wiśni wskazane są dla osób cierpiących na reumatyzm.

Wiśnie to smaczne i mało kaloryczne owoce, a pektyny w nich zawarte ułatwiają wiązanie i wydalanie z organizmu toksycznych związków i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Kwasy zawarte w wiśniach regulują trawienie, a antyoksydanty unieszkodliwiają działanie w organizmie wolnych rodników. Inne przeciwutleniacze zawarte w wiśniach to witamina C i karoten. Jedzenie wiśni pomaga zachować ciało w dobrej kondycji i spowalnia powstawanie zmarszczek. Wywar z szypułek wiśniowych wzmacnia serce i zmniejsza krwawienie menstruacyjne u kobiet. Wywar działa także moczopędnie i skutecznie hamuje biegunki.

Warto pamiętać, że sok z wiśni rozrzedza śluz przy stanach zapalnych dróg oddechowych, obniża temperaturę i działa rozwalniająco przy chronicznych zaparciach. Zdrowa dieta z zawartością wiśni pomaga obniżyć cholesterol, jest źródłem błonnika, zapobiega anemii, wzmacnia odporność, poprawia apetyt i przemianę materii.

Witaminy i składniki odżywcze zawarte w wiśniach

witamina C

witamina K

kwas foliowy

potas

miedź

witamina B1

witamina B2

żelazo

Jak drylować wiśnie i czereśnie bez drylownicy?

Konfitura wiśniowa na czerwonym winie z cynamonem

Dżem z wiśni i agrestu

Dżem z wiśni i malin z alkoholem

Domowa konfitura z wiśni