Szałwia - pobudza soki trawienne i leczy ból gardła

2016-08-30 12:49

Boli cię gardło, a reklamowane w telewizji tabletki nie pomagają? Spróbuj szałwii! To stosowane od starożytności zioło likwiduje ból gardła szybko i skutecznie. Sprawdź, na czym polega działanie szałwii i jakie inne dolegliwości można leczyć za jej pomocą.

Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.
Autor: pixabay.com Szałwia jest przyprawą charakterystyczną dla kuchni śródziemnomorskiej.

Spis treści

  1. Szałwia - właściwości
  2. Szałwia - leczniczy napój
  3. Szałwia - śródziemnomorska przyprawa

Szałwia - właściwości

Szałwia hamuje rozmnażanie bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych (nawet tych opornych na antybiotyki), odpowiedzialnych za rozwijanie się wielu poważnych infekcji. Ponieważ neutralizuje toksyny bakteryjne, jest nieoceniona we wszelkich stanach zapalnych jamy ustnej, przy pleśniawkach, kłopotach z zębami i dziąsłami (stany ropne). Naparem z szałwii lub roztworem gotowej nalewki szałwiowej, który można kupić w aptekach i sklepach ziołowych, wystarczy kilka razy przepłukać gardło, by pozbyć się bólu gardła nawet przy anginie

Szałwia - leczniczy napój

Szałwię można też stosować wewnętrznie, pijąc przygotowany z niej napar. Nalewka w tym przypadku się do tego nie nadaje, ponieważ zawiera spirytus. Osoby, które nie lubią smaku ziół, mogą też sięgnąć po tabletki zawierające wyciąg z szałwii.

Jakie dolegliwości leczy herbatka z szałwii? W skład rośliny wchodzą też substancje estrogenne i przeciwpotne, dlatego herbatki czy tabletki szałwiowe sprawdzają się w stanach nadmiernej potliwości, na przykład w okresie menopauzy, a także w czasie chorób przebiegających z gorączką.

Szałwia - śródziemnomorska przyprawa

Niewiele osób wie, że szałwia ma właściwości pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, wspomagające trawienie i zapobiegające wzdęciom. W krajach śródziemnomorskich stosowana jest także jako przyprawa. We Włoszech popularne jest danie saltimbocca (niebo w gębie, dosłownie: skacze do ust) - cienko rozbity kotlet cielęcy z plastrem szynki parmeńskiej i szałwią duszony w białym winie.